Trwa ładowanie...

Jak zrobić rosół idealny? Przepis na rosół i składniki na perfekcyjny mięso-warzywny bulion

Rosół to punkt obowiązkowy niedzielnego obiadu w wielu polskich domach. Jest uważany za jedną z najbardziej szlachetnych zup, poleca się go na chorobę, przeziębienie i kaca, jest też doskonałą bazą do innych zup. Przygotowanie rosołu nie jest trudne, ale żeby wywar był klarowny i miał bogaty aromat, trzeba przestrzegać kilku zasad. Jakie składniki są potrzebne do ugotowania rosołu? Jak przygotować taką zupę?

Domowy rosół z makaronemDomowy rosół z makaronemŹródło: Adobe Stock
d3dgkl7
d3dgkl7

Historia rosołu – jak powstała słynna zupa?


Rosół gości na stołach wielu osób, jednak niewiele z nas słyszało o ciekawej genezie powstania tej zupy. Czy Ty wiesz, jak powstał rosół, jaka jest historia rosołu? Otóż, jest to efekt długiego gotowania mięsa, które dawniej w celu zakonserwowania było zasalane i suszone. Wywar powstały po gotowaniu nazywano rozsołem albo rozsolem. Z czasem, ze względu na interesujący smak wywaru, zaczęto dodawać do niego warzywa oraz inne przyprawy, jako przeciwwagę dla słonego smaku pochodzącego z soli.

Rosół - jakie mięso dać do rosołu?


Podstawą rosołu jest dobrej jakości mięso. Zazwyczaj rosół gotuje się na kilku rodzajach mięsa - wtedy jego smak jest najbardziej złożony i zupa jest wtedy najsmaczniejsza. Najczęściej rosół przyrządza się na dwóch rodzajach mięsa:

  • Kura albo kurczak (cały lub elementy - skrzydełka, korpus, szyja, wątróbka, żołądki, serduszka),
  • Wołowina (na przykład szponder, łata albo antrykot).


Do zupy można dodać także kaczkę, królika, perliczkę, dziczyznę albo cielęcinę. Trzeba pamiętać, że mięsem, które nie nadaje się na rosół jest wieprzowina, ponieważ wywar z niej jest mętny i rozbielony.

Domowy rosół Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock


Rosół gotowany na mięsie drobiowym albo na cielęcinie będzie jaśniejszy i delikatniejszy w smaku, z kolei na ciemnym mięsie, takim jak wołowina albo dziczyzna będzie nieco ostrzejszy. Smaku przydadzą również podroby. Mięsa powinno być sporo, po włożeniu do garnka, w którym gotujemy rosół, musi zajmować co najmniej połowę objętości.

Jak zrobić rosół - jakie warzywa i przyprawy dodaje się do zupy?


Warzywa, które dodawane są do rosołu, nazywa się włoszczyzną. Po tą nazwą kryje się cały zestaw jarzyn, które obowiązkowo trzeba dodać do rosołu, żeby ugotować smaczny i esencjonalny bulion. W skład włoszczyzny wchodzą:

  • Marchewka – 2/3 sztuki, ich duża ilość sprawi, że zupa będzie zbyt słodka,
  • Pietruszka korzeń - 2 sztuki,
  • Seler - pół średniej wielkości selera,
  • Por - kawałek, w zależności od tego, jak intensywny smak lubimy,
  • Cebula – 2/3 średniej wielkości,
  • Biała kapusta – dwa liście.

Warzywa korzeniowe trzeba obrać albo dokładnie wyszorować. Cebulę warto zostawić w łupinie, ponieważ nada ona zupie ładny, złocisty kolor. Dodatkowo, przed dodaniem warzyw do bulionu, warto je zrumienić na suchej patelni albo podpiec bezpośrednio nad palnikiem kuchenki – to patent szefów kuchni. Nie należy się martwić, jeśli jarzyny delikatnie się przypalą - dzięki temu zupa będzie miała bardziej wyrazisty smak i głęboki kolor.


Podstawowe przyprawy, jakie dodaje się do rosołu, to:

  • sól,
  • pieprz (najlepiej ziarnisty),
  • ziele angielskie,
  • liść laurowy.

Niektórzy dodają do bulionu trochę czosnku, a dla zaostrzenia smaku można dodać również odrobinę świeżego imbiru. Przypraw nie może być zbyt wiele, ponieważ smak zupy powinny tworzyć przede wszystkim aromaty mięsa oraz warzyw. Dodatkowo, do gotowego rosołu warto dorzucić natkę pietruszki, świeży lubczyk czy nać selera.

Gotowanie rosołu - jak ugotować pyszny bulion?


Gotowanie rosołu nie jest trudne, ale wymaga trochę czasu i cierpliwości. Podpowiadamy, jak krok po kroku ugotować rosół:

1.      Mięso dzielimy na kawałki i płuczemy w zimnej wodzie,

2.      Umyte mięso umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą,

3.      Ustawiamy garnek na gazie i podgrzewamy powoli, woda powinna się jedynie delikatnie bulgotać, nie należy doprowadzać bulionu do wrzenia,

4.      Odszumiamy wodę – ścięte białko mięsa tworzy na powierzchni przyszłego rosołu nieapetyczną szarą pianę – należy zebrać ją łyżką,

5.      Gdy mięso będzie już ugotowane, do garnka dodajemy warzywa oraz przyprawy,

6.      Rosół jest gotowy, gdy warzywa są miękkie, na koniec można go dodatkowo doprawić świeżo startym pieprzem albo, jeśli jest taka potrzeba, dodać więcej soli,

7.      Ostatnim krokiem jest posypanie rosołu świeżymi ziołami, wedle upodobania

 Rosół - porady


Jak widzisz, przygotowanie rosołu wcale nie jest trudne ani skomplikowane. Żeby zupa była klarowna i miała nasycony smak warto znać jeszcze kilka trików:

  • W trakcie gotowania mięsa, jak wspomnieliśmy już wyżej, z powierzchni bulionu należy ściągać szumowiny, jeśli się tego nie zrobi zupa nie będzie czysta i klarowna,
  • Podczas gotowania zupy warto dolewać do garnka zimnej wody. Dzięki temu bulion nie będzie się mocno gotował i będziemy uzupełniać parującą wodę,
  • Wszystkie zielone liście (pietruszkę, lubczyk, a nawet pora i kapustę) można związać białą, bawełnianą nitką. Gdy zupa się ugotuje taki “pakunek” będzie można łatwo wyjąć z garnka, przez co dodatki się nie rozgotują i nie będą utrudniały nalewania zupy,
  • Gotowy bulion najlepiej podać z makaronem albo zacierkami i posypać świeżą pietruszką lub koperkiem.

Rosół – baza do innych potraw


Rosół, którego nie zje się pierwszego dnia, warto zamienić w inną smaczną zupę, na przykład pomidorową albo krupnik. Bulion można przechowywać w zamkniętych słoikach albo zamrozić do późniejszego wykorzystania. Najlepiej przechowywać płyn oraz warzywa i mięso osobno, w innym przypadku mogą skisnąć. 

d3dgkl7


Ugotowane mięso z rosołu można wykorzystać na wiele sposobów. Na bazie mięsa można przygotować na przykład smaczny sos. Ugotowane mięso, a także resztki warzyw, można zmielić, doprawić i wykorzystać jako farsz do pierogów, krokietów albo pasztecików.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dgkl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dgkl7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj