Dlaczego warto pić herbatę?
Większość z nas codziennie wypija minimum jedną filiżankę herbaty. Czy zdajemy sobie sprawę z jej doskonałych właściwości? Sprawdźmy, jakie właściwości posiadają jej poszczególne rodzaje.
Czarna herbata
Tę herbatę zna większość z nas. Jest całkowicie sfermentowana, dzięki czemu ma intensywną barwę, smak i aromat. Metody obróbki liści różnią się w zależności od regionu, zawsze jednak istnieją cztery podstawowe etapy: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie.
W pierwszej fazie liście są rozkładane - "leżakują" tak długo, aż będą miękkie, aby przy zwijaniu nie popękały. Następnie są zwijane i rozkładane na kilka godzin w wilgotnym powietrzu, by wchłonęły tlen. Barwa liścia zmienia się z zielonej na rdzawoczerwoną. Zwijanie niekiedy odbywa się jeszcze ręcznie, ale większość zakładów używa maszyn. Sfermentowane liście są poddawane paleniu, któremu herbata zawdzięcza ciemny kolor. Proces odbywa się to w gorących piecach lub tunelach gorącego powietrza. Istnieją jeszcze małe wytwórnie, w których palenie odbywa się tradycyjnie w rondlach na otwartym ogniu.
Biała herbata
Otrzymuje się ją z delikatnych, nierozwiniętych pączków zbieranych wczesną wiosną. W tym stadium listki pokryte są drobniutkimi białymi włoskami. Listki nie są poddawane procesowi fermentacji, a jedynie delikatnie suszone. To sprawia, że wartościowe substancje zostają zachowane w skoncentrowanej formie.
Zielona herbata
Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji. To dlatego zielone herbaty inaczej nazywane niefermentowanymi.
Czerwona herbata
Czerwona herbata jest herbatą półfermentowaną. Zaraz po zbiorach poddawana jest krótkiemu procesowi fermentacji, który nie niszcząc liści, barwi ich krawędzie na czerwonawy kolor. Fermentacja ta sprawia, że napar ma ziemisto-korzenny smak i aromat.