Dlaczego warto dodać do kawy skorupki z jajek?
Z pewnością każdy słyszał, że woda po gotowaniu jajek jest świetna do podlewania kwiatków. Mało kto jednak wie, że również ze skorupek można zrobić użytek. Warto je np. dodawać do… kawy! Tak, to naprawdę sprawdzony patent, z którego można bez przeszkód korzystać w domu. Po co jednak to robić?
Kawa – od czego zależy jej smak?
Kawę albo się lubi, albo się jej nie lubi. Raczej nie ma pośrednich uczuć dla tego napoju. Dla jednych kawa może być słodka, dla innych gorzka. Jedni czują w niej łagodne nuty, inni kwaskowe i intensywne smaki. Ta sama kawa przyrządzona w identyczny sposób dla jednych może być idealna, dla innych już nie. Wszystko zależy od indywidualnego gustu, wrażliwości kubków smakowych i przyzwyczajeń.
Smak kawy zależy jednak nie tylko od osoby, która ją spożywa, ale również od sposobu jej przyrządzenia, a nawet naturalnego środowiska, w którym rosły i dojrzewały jej ziarna.
Jeśli ziarna są bardziej wypalone, mogą mieć gorzkawy posmak. Jeśli korzystamy ze świeżo zmielonych, z pewnością napój będzie bardziej aromatyczny i intensywny. Smak kawy zmienia się również w zależności od tego, czy jest ona przygotowana w ekspresie przelewowym, w kawiarce czy po prostu zalana gorącą wodą.
Zapomnij o kawie z mlekiem. Najdziwniejsze dodatki do kawy
Znaczenie ma również zawartość jonów magnezu i sodu w wodzie. Im więcej magnezu, tym smaczniejsza staje się kawa, a im więcej sodu, tym będzie ona mniej smaczna. Dlatego też do zaparzania kawy nie korzystajmy np. z wody mineralnej.
Aby sprawdzić, jaki rodzaj kawy będzie nam najbardziej smakował, trzeba poeksperymentować. Jeśli, pomimo różnych zabiegów, naszej kawie ciągle czegoś brakuje, jest ona nieco gorzka lub kwaśna, w celu polepszenia jej smaku dodajmy do niej skorupki z jajek. Dlaczego właśnie skorupki i jak zrobić to prawidłowo?
Skorupki z jajek w kawie
Za kwaskowy posmak kawy lub jej goryczkę odpowiadają kwasy garbnikowe, które zazwyczaj pojawiają się przez zastosowanie zbyt wysokiej temperatury lub twardej wody. Kawa ma odczyn kwasowy, więc dodanie do niej skorupek jaja bogatych w węglan wapnia o odczynie zasadowym, sprawia, że jej smak się neutralizuje. Staje się ona łagodniejsza i smaczniejsza.
Do zastosowania tego patentu trzeba się jednak nieco wysilić. Skorupki muszą być przede wszystkim dokładnie oczyszczone nie tylko z zewnętrznej strony, ale i od wewnątrz. Kawa nie może mieć przecież posmaku jajka. Dopiero po umyciu i poddaniu skorupek działaniu wysokiej temperatury możemy je zmielić lub pokruszyć.
Jeśli parzymy kawę w ekspresie ciśnieniowym albo kawiarce, wystarczy dosypać zmielone skorupki do lejka z kawą. Jeśli napar robimy bezpośrednio w filiżance, szklance czy kubku, pokruszone skorupki umieśćmy w zaparzarce do herbaty i włóżmy na kilka minut do naparu. Na filiżankę napoju wystarczy pół łyżeczki rozdrobnionych skorupek.
Takie działanie naprawdę wystarczy, aby pozbyć się nieprzyjemnego posmaku.
Jeśli jednak nie mamy ochoty lub możliwości korzystania ze skorupek jaj, musimy pamiętać, by nigdy nie zalewać kawy wrzątkiem. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 90 stopni. Jeśli nie mamy możliwości zmierzenia tego wskaźnika, odczekajmy około 1 minuty od momentu zagotowania się wody i dopiero zalejmy nią kawę.
Możemy też zmienić sposób przyrządzania kawy, kupując kawiarkę lub ekspres przelewowy. Warto też poszukać innego producenta albo filtra do wody. Dzięki takim zabiegom nasza ulubiona mała czarna może stać się jeszcze smaczniejsza.