Dieta oczyszczająca jelita. Sprawdź, czy jej potrzebujesz
Jelita mają nieprawdopodobną długość – mogą sięgać nawet 8 metrów i pod tym względem są jednym z najbardziej zadziwiających organów w ludzkim ciele. Gdy układ pokarmowy szwankuje, a w jelitach tworzą się złogi, nasze zdrowie jest poważnie zagrożone.
Jelita – funkcje
Rolą jelita cienkiego i grubego jest nie tylko trawienie i tworzenie końcowych produktów przemiany materii, ale także wchłanianie, a nawet produkcja wielu składników mineralnych i witamin. To od jelit więc zależy kondycja naszego ciała i, jak wskazują badania, również ducha.
W jelicie grubym niestrawione resztki pokarmowe formowane są w kał. Ten za pomocą perystaltyki, czyli ruchów robaczkowych jelit, jest w stanie przesuwać się do dołu, aż do odbytnicy.
Co się jednak dzieje, gdy siedzący lub stresujący tryb życia, tłuste i śmieciowe jedzenie powoduje, że jelita zwalniają? Gdy hormony regulujące pracę jelita grubego, w tym hormon stresu, ulegają zaburzeniu?
Zaparcia, kamienie kałowe, złe samopoczucie, zatrucie organizmu
To wszystko jest skutkiem nieprawidłowej pracy jelit. Złogi, inaczej zwane kamieniami kałowymi, są ostrą postacią zaparć, gdy odwodniony kał jest twardy i nie może opuścić odbytnicy. Zalega w jelicie grubym lub w odbytnicy i zatruwa organizm, stając się niekiedy źródłem przewlekłych chorób i złego samopoczucia.
Może być nawet źródłem depresji – to w jelitach produkowana jest w znakomitej większości serotonina, czyli hormon szczęścia. Według szacunków przeciętny dorosły człowiek może mieć w jelitach od 5 do 8 kg kamieni kałowych!
Jak się pozbyć zaparć, kamieni kałowych i tym samym odtruć organizm? Poza modnymi zabiegami, takimi jak hydrokolonoskopia czy głodówki i leki przeczyszczające o mocnym działaniu jest kilka domowych sposobów.
Mikstura, która wymiata złogi z jelit
Dieta oczyszczająca jelita
To dieta wspierająca mikrobiom, czyli florę bakteryjną jelit. Wystarczy stosować się do kilku punktów, by w krótkim czasie jelita zaczęły lepiej funkcjonować.
- Jedz błonnik. Zarówno ten zawarty w pieczywie razowym, jak i w kaszach oraz owocach i warzywach, koniecznie ze skórką. Błonnik działa niczym miotełka oczyszczająca jelita z resztek.
- Pij wodę. Jest niezbędna w profilaktyce zaparć. Bez 1,5-2 l wody dziennie błonnik zadziała zapierająco, potęgując problem z wypróżnieniami.
- Produkty probiotyczne. Kiszonki i fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt).
- Produkty wspierające prawidłowy rytm wypróżnień. Surowe jabłka, śliwki, gruszki i wyciskany z nich sok, suszone śliwki i morele oraz rodzynki, buraki.
- Aktywność fizyczna. Przyspiesza ruchy robaczkowe jelit.
- Babka płesznik, babka jajowata, nasiona chia i zioła. Zdrowe pestki możesz dodawać do szejków czy sałatek, a mięta, koper włoski i anyż pite po posiłku poprawią funkcje trawienne organizmu.
Domowe sposoby na oczyszczenie jelit
Gdy dieta, woda i ruch okażą się niewystarczające, trzeba sięgnąć po mocniej działające środki. Domowe metody na zaparcia i zalegające masy kałowe są zupełnie bezpieczne i mogą być stosowane bez obaw.
- Siemię lniane. Pamiętaj, by kupować świeże i mielić bezpośrednio przed spożyciem. Wystarczą 3 tygodnie, by całkowicie oczyścić jelita z gromadzonych latami złogów. W pierwszym tygodniu co rano jedz 1 łyżkę świeżo mielonego siemienia lnianego z jogurtem naturalnym (100 ml), zwiększając w kolejnych tygodniach ilość siemienia do 2 łyżek i 3 łyżek w ostatnim tygodniu.
- Sok oczyszczający jelita. Co rano wypijaj świeżo wyciśnięty sok lub szejk ze zmiksowanych: 2 łodyg selera naciowego, ½ zielonego ogórka, pęczka natki pietruszki, 1 zielonego jabłka i 1 całej cytryny.
- Sok z aloesu. 1 litr naturalnego soku z aloesu należy zmieszać z sokiem z 1-2 cytryn. Odstawić do lodówki i pić co 2-3 godziny. Oczyszczanie tym sposobem powinno trwać maksymalnie 2-3 dni.
- Oczyszczanie jelit za pomocą soli morskiej – metoda Szankh Prakszalana. Z tej metody nie mogą korzystać osoby cierpiące z powodu nadciśnienia lub chorób nerek. W 1 litrze ciepłej wody należy wymieszać 1 łyżkę soli morskiej i roztwór ten popijać rano, w południe oraz wieczorem.
- Woda z cytryną. Łatwy, szybki i przyjemny sposób. Cytryna pobudza pracę żołądka i jelit, a regularnie pita woda z sokiem będzie wspierać łagodne i stopniowe oczyszczanie jelit. Wystarczy 1 szklanka wody z wyciśniętym sokiem z połowy cytryny – należy wypijać taką miksturę codziennie na 15 minut przed śniadaniem.
Zobacz także: