Czym są probiotyki i jaką rolę odgrywają w diecie?
Probiotyki to żywe kultury bakterii i drożdży. Najczęściej są nimi bakterie kwasu mlekowego - Lactobacillus, znane i doceniane już w starożytności. Główną ich rolą jest odbudowa przewodu pokarmowego, który często jest uszkodzony przez przyjmowanie leków lub niewłaściwą dietę. Zwane są też dobrymi bakteriami, ponieważ odbudowują mikroflorę jelit i przyczyniają się do tworzenia niektórych witamin.
Naukowcy zwracają uwagę, że probiotyki odgrywają pozytywną rolę w dietach odchudzających:
- ograniczają wchłanianie komórek tłuszczowych, jednocześnie zwiększając ilość tłuszczu wydalanego z kałem,
- zwiększają poczucie sytości, zmniejszając łaknienie.
Jakie właściwości mają probiotyki?
Probiotyki wzmacniają naszą odporność jelitową, ponieważ produkują naturalne przeciwciała, które chronią jelita przed zakażeniami.
Poza tym przyspieszają przemianę materii i obniżają zły cholesterol - LDL. Usprawniają trawienie, regulują perystaltykę jelit i zapobiegają biegunkom. Dodatkowo chronią nas przed infekcjami, wywoływanymi przez bakterie chorobotwórcze.
Redukują też stany zapalne i regenerują florę jelitową niszczoną przez przyjmowane antybiotyki. Zapobiegają alergiom i atopii, chorobom jelita grubego i dolegliwościom związanym z zespołem jelita drażliwego.
Błędy przy odchudzaniu. Sprawdź, czy ich nie popełniasz
Jaką rolę pełnią probiotyki w diecie?
Przede wszystkim zwiększają wartość odżywczą produktów i ułatwiają przyswajanie związków mineralnych - magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B i K.
Ułatwiają też przyswajanie wapnia, przez co zapobiegają osteoporozie i innym schorzeniom kości. Są dlatego ważne dla osób z nietolerancją laktozy - mogą być przyjmowane w postaci tabletek..
Pozostali mogą najłatwiej przyjmować probiotyki z jogurtem, maślanką lub kefirem - zawarte w tych produktach, ułatwiają ich wprowadzanie do organizmu.
Poza tym trzeba ich szukać we wszystkich fermentowanych produktach mlecznych, maśle i w sokach owocowo-warzywnych.
Probiotyki znajdują się także w kiszonkach - kapuście, ogórkach i w burakach, a także w occie jabłkowym. Zawiera je również kombucha, kimchi, tempeh, karczoch oraz produkty na naturalnym zakwasie.
Probiotyki możemy także dostarczać naszemu organizmowi w postaci suplementów diety.
Znaczenie probiotyków dla naszego zdrowia jest bardzo ważne. Najnowsze badania dowodzą, że probiotyki bardzo dobrze wpływają na nasz układ immunologiczny, zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii u osób o skłonnościach alergicznych.
Naukowcy także przekonują, że regularnie przyjmowane probiotyki zapobiegają powstawaniu nowotworów, ponieważ bakterie rozkładają związki rakotwórcze.
Zatem wzmacniajmy naszą florę bakteryjną i ograniczajmy produkty, które mogą ją zaburzać - białą mąkę, cukier i alkohol.