Czas na figi. Przepyszne i zdrowe owoce
Figi, w kulturze symbol miłości i płodności, to bardzo smaczna bomba witaminowa, która znajduje wiele zastosowań zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej.
Figi – wartości odżywcze
Zarówno świeże figi, jak i figi suszone, posiadają całą gamę wartości odżywczych. Różnica polega jednak na tym, że te pierwsze wyróżniają się niższą kalorycznością, ale bogatszą zawartością witamin i minerałów. Są przede wszystkim szczodrym źródłem błonnika i białka.
Ponadto, figi zawierają takie minerały jak: wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk czy sód. Są także bogate w witaminy, przede wszystkim witaminę C, a także witaminy A, B6, E i K. W figach obecny jest także kwas foliowy, tiamina, ryboflawina i niacyna. Dzięki cukrom prostym, fruktozie i glukozie, świeże figi stanowią idealne źródło energii, ale tym samym są dość kaloryczne.
Figi – właściwości
Figi zawierają wapń, dlatego mogą okazać się świetnym elementem diety osób, które zmagają się z osteoporozą i innymi dolegliwościami układu kostnego. Wraz z fosforem, wapń pomaga zapobiec odwapnieniu kości, na co narażone są szczególnie kobiety w okresie menopauzy.
Suszone figi. Niezwykłe właściwości
Figi świetnie sprawdzą się w przypadku problemów z nadciśnieniem, wysokim wskaźnikiem złego cholesterolu, a dzięki zawartemu w nich potasowi zrównoważą gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
Figi wspomogą także organizm przy zakwaszeniu, obniżonej odporności, infekcjach bakteryjnych, pozwolą także pozbyć się toksyn. Spożywanie fig dostarczy magnezu, wypłukiwanego nieustannie przez kawę czy herbatę, przez co wpłynie pozytywnie na słabą koncentrację, złe samopoczucie, stres i bezsenność.
Dzięki witaminie A, figi mają pozytywny wpływ na jakość widzenia, a zawarte w nich witaminy z grupy B oddziałują korzystnie na układ krwionośny i pracę wątroby. Cynk natomiast reguluje gospodarkę hormonalną.
Jedną z najbardziej popularnych właściwości fig jest ich wpływ na prawidłową pracę jelit. Dlatego spożycie fig może okazać się zbawienne podczas zaparć.
Warto jednak wspomnieć, że figi posiadają kilka właściwości, które wpływają na ludzki organizm negatywnie. Zawarta w nich tyramina może powodować silne bóle głowy. Nie zaleca się także nadmiernego jedzenia fig cukrzykom, ponieważ duża zawartość cukrów prostych podnosi poziom glukozy.
Figi – zastosowanie
Świeże figi, dostępne w Polsce jedynie od maja do października, to świetna, zdrowa przekąska. Dawniej wykorzystywano je jako naturalny słodzik i konserwant gotowanych owoców.
Obecnie figi przetwarzane są na dżemy i konfitury. Na południu Europy bardzo popularne jest wytwarzanie wina figowego i figuette, czyli napoju na bazie fig i owoców jałowca. Poza tym, figi sprawdzą się jako dodatek do deserów i koktajli lub baza dla kompotów. Świetnie skomponują się z serem camembert w postaci finezyjnej przystawki.
Figi znajdują także zastosowanie w medycynie naturalnej. Odwar z liści fig jest doskonałym lekiem na kaszel, a figi gotowane w mleku łagodzą ból gardła. Ponadto, wśród niekonwencjonalnych metod leczniczych znajdzie się także zastosowanie nasion figi, które działają przeczyszczająco. Natomiast nalewka z listków figowych pomoże astmatykom w łagodzeniu dokuczliwych duszności.