Trwa ładowanie...
d4fes80

Czajnik elektryczny – na co warto zwracać uwagę przy wyborze?

Czajnik to niepozorne, ale jakże przydatne akcesorium kuchenne, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś życia. Niektórzy z nas preferują modele elektryczne, które do działania nie potrzebują kuchenki gazowej czy płyty indukcyjnej. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czajnik elektryczny to urządzenie przydatne w każdym domu
Czajnik elektryczny to urządzenie przydatne w każdym domu (Shutterstock.com)
d4fes80

Materiał czajnika

Czajniki elektryczne mogą być zbudowane z tworzywa sztucznego, stali, szkła lub z ceramiki. Tworzywo sztuczne jest dość popularne na naszym rynku, lekkie i stosunkowo tanie. Modele ze stali są znacznie cięższe, a dobrze wykonane egzemplarze powinny mieć termoizolację, co zapobiega przegrzewaniu się zewnętrznych ścianek. Modele szklane są estetyczne i stanowią świetną ozdobę kuchni, jednak dość szybko się nagrzewają. Modele wykonane z ceramiki są najcięższe, ale za to uważane często za najładniejsze ze względu na ozdoby czy formę. Ceramika nie nagrzewa się tak szybko jak szkło i łatwo jest ją utrzymać w czystości.

Pojemność czajnika

d4fes80

Pojemność czajnika zależy głównie od tego, z ilu osób składa się gospodarstwo domowe. Najmniejsze modele, a więc od 0,6 l do 1 l, mogą zagotować naraz odpowiednio od ok. 1,5 do 4 szklanek wody (przy założeniu, że jedna standardowa szklanka to 250 ml). Największe modele, powyżej 2 l, zagotują nawet 9 szklanek naraz. Warto wziąć też pod uwagę minimalną ilość wody do zagotowania podaną przez producenta, która zazwyczaj wynosi połowę pojemności czajnika.

Im większa rodzina, tym oczywiście przyda się większa pojemność. Dla par czy singli najlepsze będą modele z pojemnością do 1 l, rodzinom z dzieckiem lub z dwojgiem dzieci przydadzą się czajniki do 1,7 litrów, a rodzinom wielodzietnym – od 1,7 do 2 l.

d4fes80

Moc i regulacja temperatury

Im większą moc mają czajniki, tym szybciej zagotują wodę. Z reguły podaje się, że modele niskowatowe, czyli te od 200 W do 1500 W, średnio gotują wodę w czasie 4 minut i więcej. Czajniki średniowatowe (do 2000 W) są w stanie zagotować wodę w czasie od 3 do 4 minut, natomiast egzemplarze wysokowatowe zagotują wodę w przeciągu mniej niż 3 minut.

Warto też zwracać uwagę na funkcję regulacji temperatury. Ta opcja przydaje się zwłaszcza tym, którzy przygotowują napoje dla dzieci czy różne rodzaje kawy lub herbaty. Temperatura może być regulowana w zakresie od 40 stopni do 100 stopni.

Rodzaje grzałki

Czajniki elektryczne zawierają dwa rodzaje grzałki: spiralną i płytową. Modele z grzałką spiralną są stosunkowo tanie i ciszej pracują, natomiast wymagają większej ilości wody do zagotowania i mają większą podatność na osadzanie się kamienia. Modele z grzałką płytową wymagają mniejszej ilości wody do zagotowania i łatwiej jest je również oczyścić. Mają też z reguły większą moc.

Filtry

Filtry w czajnikach elektrycznych minimalizują przedostanie się zanieczyszczeń do szklanki. Wyróżnia się filtry z siateczki nylonowej, które są tanim i dość skutecznym rozwiązaniem, bo wychwytują większe zanieczyszczenia. Znajdziemy również filtry z siateczki stalowej, które są nieco lepsze od poprzedniego wariantu. Trzecim rodzajem są filtry węglowe, które pochłaniają drobne zanieczyszczenia oraz zapachy.

d4fes80

Podziel się opinią

Share

d4fes80

d4fes80