Cynamon – rodzaje, zastosowanie, właściwości lecznicze
Cynamon to przyprawa uzyskiwana z suszonej kory cynamonowca, dostępna na rynku w postaci skręconych rurek lub proszku o rdzawym kolorze i charakterystycznym słodko-korzennym smaku i zapachu.
Cynamon – rodzaje
Wyróżnia się około 250 gatunków cynamonowców, jednak spośród nich najczęściej wykorzystywany jest cynamonowiec cejloński (uznawany za lepszy) oraz cynamonowiec wonny (kasja).
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają je rozróżnić. W przypadku cynamonu zmielonego, kasja ma dość ciemny rdzawy kolor i cierpkawy, piekący smak; cynamon cejloński jest jasny i żółtobrązowy, a w smaku delikatny, korzenny, z nutą cytrusa. W przypadku zakupu* laski cynamonu* różnicę łatwiej dostrzec: cynamon kasja jest zwinięty pojedynczo i miele się ciężko, a cejloński skręca się z dwóch stron, tworząc dwie kruche rurki, które łatwo się mieli.
Cynamon – zastosowanie
Cynamon zazwyczaj dodawany jest to słodkich potraw z jabłkami i ryżem, deserów (szarlotka, lody)
, kawy, sosu czekoladowego, ale też do ponczu oraz grzanego wina lub piwa. Cynamon jest charakterystyczna przyprawą do [piernika]
((http://kuchnia.wp.pl/tag/piernik))
. Nadaje aromatu potrawom mięsnym, szczególnie z baraniny, dodaje się go również do gotowanych ryb i szynek.
Z cynamonowca cejlońskiego otrzymuje się olejek cynamonowy, którego używa się jako aromat do produktów spożywczych oraz stosuje się w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.
Cynamon – przechowywanie
Przy zakupie dobrze jest upewnić się, że czuć charakterystyczny słodki** zapach cynamonu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest świeży. Należy go przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w miejscach chłodnych, ciemnych i suchych. **Cynamon mielony można przechowywać do 6 miesięcy, a właściwie przechowywany cynamon w laskach może zachować świeżość nawet 3–4 lata.
Cynamon – właściwości lecznicze
Cynamonowce są roślinami leczniczymi, a cynamon ma właściwości dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne, korzystnie wpływa na układ krwionośny, nerki i trawienie, przyspiesza przemianę materii i wspomaga zwalczanie trądziku. Ma działanie antyoksydacyjne, obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspomaga też jej krzepnięcie.
Cynamon – przeciwwskazania
Nie ma potwierdzonych badań odnośnie* szkodliwości cynamonu* dla człowieka, jednak stwierdzono, że zawarta w nim kumaryna (benzopiron) jest toksyczna dla zwierząt. Dlatego też zaleca się ostrożność, ponieważ nadmierne spożycie cynamonu mogłoby prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Kumaryna może również wchodzić w reakcje z aspiryną, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi czy warfaryną.
Nadużycie cynamonu może prowadzić do problemów z oddychaniem, powodować przyspieszenie akcji serca oraz wywołać potliwość, po której następuje stan depresyjny i senność. Niepokojące objawy nie pojawiają się przy* dziennej dawce cynamonu* nieprzekraczającej 6 gramów.
Kobiety w ciąży powinny ograniczać spożycie cynamonu, ponieważ może on doprowadzić do przedwczesnego porodu.