Co jeść i pić, aby przetrwać upały
Niebawem czeka nas kolejna fala upałów. W taką pogodę prawidłowe nawodnienie i odżywienie organizmu może pomóc nam w walce z wysoką temperaturą. Ile powinniśmy pić? Co jeść, a czego lepiej unikać? Przeczytaj nasze porady.
Podczas przedłużających się upałów, często czujemy się osłabieni, zmęczeni, nie mamy apetytu. Niektórzy z nas mają trudności z zasypianiem. Wysokie temperatury zawsze będą dla nas uciążliwe, stosując się jednak do kilku prostych zasad, możemy sami sobie pomóc przetrwać te najgorętsze dni.
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
Codziennie tracimy od 2 do 2,5 litrów płynów ustrojowych poprzez parowanie wody ze skóry, oddychanie, oddawanie moczu oraz w kale, więc powinniśmy pić mniej więcej 2 litry wody dziennie, aby uzupełnić te braki.
Zalecenia te zmieniają się jednak podczas upałów. Wysokie temperatury powodują, że woda szybciej odparowuje z powierzchni naszej skóry, w rezultacie więcej też się pocimy. To, ile płynów powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi podczas upałów, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Osoby szczególnie aktywne powinny jednak zadbać o uzupełnienie elektrolitów. Można je dostać w każdej aptece, zarówno w proszku, jak i w postaci tabletek musujących.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bezpieczne opalanie. Pamiętaj o tych kilku zasadach, by uniknąć oparzenia słonecznego
Co jeść, aby nawodnić organizm?
Chcąc zwiększyć spożycie płynów, warto sięgnąć po warzywa i owoce, które zawierają najwięcej wody. Do tej grupy zaliczają się: truskawki, ogórki, cukinia, seler naciowy, sałata i melon. Możesz przygotować z nich soki, koktajle czy też kolorowe sałatki, które dostarczą organizmowi więcej płynów i cennych wartości odżywczych.
Co z lodami?
W upalny letni dzień, większość z nas marzy o porcji pysznych, zimnych, orzeźwiających lodów. Wydawać by się mogło, że lody to doskonały sposób na ochłodę. Niestety, to przekonanie jest mylne. Zimne lody czy napoje powodują spowolnienie obiegu krwi, utrudniając przez to oddawanie ciepła przez skórę. Paradoksalnie, to ciepłe napoje i pikantne dania poleca się na upały. Powodują one bowiem, że nasze ciało chcąc się ochłodzić, oddaje więcej potu.