Trwa ładowanie...

"Ciemna woda" wydłuża życie. Eksperci zalecają, by pić nawet codziennie

Historia jak z bajki. Okazało się, że uciążliwy odpad produkcyjny może nawet wydłużyć życie. Jaki napój kryje się pod nazwą "ciemna woda" i co ona ma wspólnego z oliwą z oliwek? I dlaczego jest taka zdrowa?

"Ciemna woda" powstaje przy produkcji oliwy z oliwek"Ciemna woda" powstaje przy produkcji oliwy z oliwekŹródło: Adobe Stock
d46yfcr
d46yfcr

Przez całe lata "ciemna woda" postrzegana była jako problematyczny produkt uboczny, teraz uważana jest za eliksir długowieczności. Powstaje podczas tłoczenia oliwy z oliwek i choć kiedyś uważano ją za zanieczyszczenie, dziś wiadomo, że może przynosić korzyści zdrowotne. Udowadniają to badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapomnij o zwykłych klopsikach. Ich grecka odsłona bije je na głowę

Co to jest "ciemna woda"?

"Ciemna woda", znana jako OMW, to mętny osad powstający przy produkcji oliwy. Choć początkowo budziła nieufność, niektórzy plantatorzy oliwek zaczęli ją pić. Badania wykazały, że zawiera ona substancje korzystne dla zdrowia, co potwierdziło intuicję tych, którzy włączyli ją do diety. Oliwa z oliwek zawsze była ceniona za swoje właściwości zdrowotne, ale "ciemna woda" była traktowana z rezerwą. Mętna, brązowa i gorzka, pozostaje po zmieleniu oliwek i oddzieleniu oleju. Nonna Caterina, prababka producenta OMW, serwowała sobie pół szklanki takiego napoju dwa razy dziennie. Uważa się, że dzięki temu żyła bardzo długo, bo aż 98 lat.

d46yfcr

Ważne składniki "ciemnej wody"

Badania nad "ciemną wodą" wykazały, że można ją zaliczyć do superfood. Zawiera ona dziesięciokrotnie więcej związków roślinnych niż oliwa z oliwek, w tym polifenole, które mają pozytywny wpływ na zdrowie jelit. 25 ml "ciemnej wody" zawiera więcej tych cennych substancji niż litr oliwy. Naukowcy podkreślają, że OMW może wspierać profilaktykę i leczenie nowotworów płuc, prostaty, jelita grubego i piersi. Pomaga także w regeneracji po wysiłku fizycznym i korzystnie wpływa na metabolizm.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

d46yfcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46yfcr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj