Sernik na zimno. 5 przepisów na najlepszy letni deser
Latem prawdziwy hit wśród deserów stanowią serniki na zimno. Są bardzo smaczne, efektownie wyglądają, a do tego doskonale chłodzą i orzeźwiają. No i oczywiście nie wymagają pieczenia, więc w upalny dzień nie będziesz dodatkowo podbijać temperatury w kuchni nagrzanym piekarnikiem. Mamy dla was kilka sprawdzonych przepisów na serniki na zimno.
Najprostszy sernik na zimno
Ser twarogowy, cukier puder, śmietanka, galaretki i biszkopty. Tylko tyle wystarczy, by zrobić naprawdę smaczny sernik na zimno. Do tego trochę owoców i piękny wygląd ciasta również mamy zapewniony!
Składniki:
- ok. 120 g dowolnych biszkoptów,
- 1 kg sera twarogowego z wiaderka,
- 100 g cukru pudru,
- 2 galaretki o dowolnym kolorze,
- 200 g śmietanki 30-36 proc.,
- 1 galaretka o innym dowolnym kolorze,
- 500 g owoców, np. winogron.
Przygotowanie:
- Dwie pierwsze galaretki rozpuszczamy w szklance gorącej wody i zostawiamy do wystudzenia. Na dnie tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia albo folią spożywczą układamy jak najbliżej siebie biszkopty.
- Ser twarogowy miksujemy z cukrem pudrem. Dodajemy lekko tężejącą galaretkę i dokładnie mieszamy. Śmietankę ubijamy na sztywno i dodajemy do masy serowej.
- Całość wykładamy na biszkopty i wstawiamy do lodówki na ok. godzinę. Ostatnią galaretkę rozpuszczamy w 450 ml gorącej wody i zostawiamy do ostygnięcia.
- Winogrona myjemy i układamy na sztywnej masie serowej. Zalewamy je tężejącą galaretką. Całość wstawiamy na kilka godzin do lodówki.
Lody a odchudzanie. Dietetyk obala popularny mit
Sernik z serków homogenizowanych
Od kiedy pamiętam moja mama robiła taki sernik na swoje imieniny 1 lipca. To była taka tradycja, a szczerze powiem, że u nikogo więcej takiego sernika nie jadłam. Nie jest on skomplikowany, ale wymaga nieco czasu, by poszczególne warstwy odpowiednio się schłodziły i zesztywniały.
Składniki:
- kolorowe galaretki – przynajmniej 3-4 różne kolory + 1 na wierzchnią warstwę,
- serki homogenizowane śmietankowe o jak najkrótszym składzie (u mnie sprawdza się Serek Siedlecki, Garwoliński albo Rolmlecz) – po 2 na każdą warstwę galaretki, pomijając wierzchnią,
- wybrane owoce do dekoracji (mandarynki, banany, truskawki, maliny, jagody albo borówki).
Przygotowanie:
- Jeden kolor galaretki rozpuszczamy w szklance gorącej wody i pozostawiamy do wystygnięcia, ale nie zesztywnienia.
- Dwa serki homogenizowane miksujemy i dolewamy do nich chłodną galaretkę. Tortownicę wykładamy folią spożywczą i wylewamy pierwszą warstwę masy. Wstawiamy do lodówki.
- W tym czasie przygotowujemy kolejny kolor galaretki. Na zesztywniałą pierwszą warstwę wylewamy następną i znów wstawiamy do lodówki. Postępujemy tak do czasu, aż skończą nam się serki.
- Ostatnią galaretkę rozpuszczamy już zgodnie z przepisem na opakowaniu, czyli w dwóch szklankach gorącej wody. Pozostawiamy do wystygnięcia.
- Na serniku układamy dowolne owoce. Wylewamy na nie chłodną galaretkę i całość wstawiamy do lodówki na co najmniej 2 godziny.
- Tak powstały sernik jest kolorowy jak tęcza.
Sernik zebra
Ciekawym pomysłem na sernik na zimno jest połączenie sera twarogowego i kakao. Zaskocz swoich gości sernikiem zebra!
Składniki na spód:
- 180 g masła,
- 250 g kakaowych herbatników,
- 3 łyżki czarnego kakao,
- 1 łyżka cukru pudru.
Składniki na masę:
- 2 galaretki przezroczyste, krystaliczne,
- 600 ml wrzącej wody,
- 1 kg twarogu sernikowego,
- 1 łyżki czarnego kakao,
- 120 g cukru pudru.
Przygotowanie:
- Herbatniki należy pokruszyć aż nabiorą konsystencji piasku. Masło rozpuszczamy. Dodajemy je do herbatników wraz z kakao i cukrem. Wszystko dokładnie mieszamy.
- Masą wykładamy spód i boki tortownicy wyłożonej folią spożywczą lub papierem do pieczenia. Odstawiamy do lodówki.
- Połowę wrzątku mieszamy z 1 galaretką i czarnym kakao. Zostawiamy do ostygnięcia. W drugiej połowie wrzącej wody rozpuszczamy drugą galaretkę i również pozostawiamy do schłodzenia.
- Twaróg miksujemy z cukrem pudrem, a następnie z wystudzoną galaretką. Do tortownicy wylewamy naprzemiennie masę serową i kakaową galaretkę.
- Całość wstawiamy do lodówki, aż zastygnie.
Kawowy sernik na zimno z ananasem
Intrygujące połączenie sernika Straciatella, kawy i ananasa na pewno przypadnie do gustu tobie i twoim bliskim. Pamiętaj, by ananas był z puszki. Na świeżym galaretka nie zetnie się.
Składniki na spód:
- 100 g masła,
- 200 g kakaowych herbatników.
Składniki na masę:
- 1 kg sera twarogowego mielonego,
- 180 g cukru pudru,
- 125 ml gorącej wody,
- 1 łyka żelatyny,
- 4 łyżki czekoladowej posypki albo starta tabliczka gorzkiej czekolady.
Składniki na krem kawowy:
- 500 ml śmietanki 30 proc.,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 2 łyżki kawy rozpuszczalnej w proszku,
- 1 łyżka żelatyny,
- 80 ml gorącej wody.
Składniki na wierzch:
- 1 puszka ananasa,
- 500 ml wrzątku,
- 2 galaretki cytrynowe.
Przygotowanie:
- Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia lub folią spożywczą. Herbatniki kruszymy w konsystencję piasku i mieszamy z roztopionym masłem. Wykładamy nimi spód tortownicy i odstawiamy do lodówki.
- Ser twarogowy miksujemy z cukrem pudrem. Żelatynę rozpuszczamy w wodzie i dokładnie mieszamy z masą serową. Dodajemy płatki czekolady.
- Całość wylewamy na herbatnikowy spód i odstawiamy do lodówki.
- Kolejną porcję żelatyny rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody. Śmietankę miksujemy z cukrem pudrem i kawą. Do masy dodajemy rozpuszczoną żelatynę i miksujemy do połączenia składników.
- Kawowy krem wykładamy na masę serową. Galaretki cytrynowe rozpuszczamy we wrzącej wodzie. Dodajemy do nich syrop z puszki ananasa.
- Wystudzone wstawiamy do lodówki do momentu nabrania żelowej konsystencji. Ananasy kroimy w kawałki. Na masę kawową wylewamy kilka łyżek tężejącej galaretki. Układamy na niej kawałki ananasa. Następnie przelewamy resztę galaretki tak, by przykryła owoce.
- Ciasto odstawiamy na kilka godzin do lodówki.
Sernik na zimno z malinami i chrupiącym spodem
Maliny w połączeniu z sernikiem to niebo dla podniebienia. Jeśli dodamy do tego białą czekoladę i chrupkość płatków kukurydzianych, to do szczęścia zabraknie nam już tylko kubka kawy…
Składniki na spód:
- 100 g białej czekolady,
- 100 g płatków kukurydzianych,
- 50 g masła.
Składniki na masę:
- 500 g serka homogenizowanego,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 20 g żelatyny,
- 200 ml zimnej śmietanki 30 proc.,
- 250 g malin.
Składniki na wierzch:
- 500 ml wrzącej wody,
- 1 krystaliczna galaretka,
- 100 g malin.
Przygotowanie:
- Białą czekoladę łamiemy na kawałki i rozpuszczamy w garnku, dodając do niej masło. Płatki kukurydziane lekko kruszymy i łączymy z ciepłą, ale nie gorącą masą. Dokładnie mieszamy i przekładamy na dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia lub folią spożywczą. Wstawiamy do lodówki.
- Żelatynę rozpuszczamy w 100 ml gorącej wody. Serek homogenizowany miksujemy z cukrem pudrem i malinami. Mieszamy dokładnie z żelatyną.
- Śmietankę ubijamy osobno i dodajemy do masy z serków. Całość wykładamy na spód z płatków.
- Wstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny.
- Krystaliczną galaretkę rozpuszczamy w 500 ml wrzątku. Odstawiamy do wystudzenia.
- Na cieście układamy maliny i zalewamy je tężejącą galaretką. Wstawiamy na kolejne dwie godziny do lodówki i gotowe.