Trwa ładowanie...
18-01-2011 10:41

Brązowe znaczy zdrowe?

Jeśli myślimy poważnie o swoim zdrowiu, smukłej sylwetce i mamy choć podstawową wiedzę na temat prawidłowego odżywiania, to z całą pewnością na tak postawione pytanie odpowiedzielibyśmy twierdząco. Takie przekonanie bierze się stąd, iż faktycznie czytając informacje na temat odżywiania, diet, zachowania dobrej kondycji, wciąż powtarza się slogan - wybieraj brązowy.

Brązowe znaczy zdrowe?Źródło: archiwum, fot: archiwum
d2ukpnk
d2ukpnk

Mowa tu oczywiście o ryżu, cukrze, pieczywie i makaronach. Jednak czy rzeczywiście wystarczy sugerować się kolorem, by dokonywać właściwych wyborów? Czy jeśli z szerokiego asortymentu pieczywa sięgniemy po te „ciemne" lub herbatę posłodzimy brązowym cukrem, to możemy być pewni, że to najlepsze wyjście? Okazuje się, że niestety jest to duże uproszczenie, prowadzące do błędnych przekonań.

Brązowy ryż

Na sklepowych półkach w rodzajach ryżu można faktycznie przebierać. W woreczkach foliowych lub luzem, z warzywami lub bez, , paraboiled, amerykański, jaśminowy czy basmati. Tyle tylko, że każdy z nich to tak czy owak rafinowany ryż biały, czyli poddany obróbce, przez co zostaje pozbawiony najcenniejszych właściwości odżywczych. Owszem jest on delikatny w smaku, krótko się gotuje, ma zastosowanie do wielu dań przez co jest najbardziej popularny. Niemniej w tym wypadku zasada „brązowe znaczy zdrowe" jest w 100% uzasadniona. Choć ryż brązowy, inaczej mówiąc naturalny nie jest doskonały, bo długo się gotuje, a mimo to pozostaje twardy, wbrew pozorom nie jest też mniej kaloryczny niż biały, to jednak ma coś, czego w pospolitym białym ryżu próżno szukać - cenne składniki odżywcze. Swój jasnobrązowy kolor zawdzięcza obecności kilku warstw otrąb, bogatych w minerały i witaminy (szczególnie grupy B) oraz zawiera naprawdę sporo błonnika.

Brązowy cukier

Z cukrem, wydawałoby się, jest sprawa prostsza. Przecież nie ma takiego dużego pola manewru, jak w przypadku ryżu, wybór ogranicza się faktycznie do barwy - biały lub brązowy. Otóż niekoniecznie. Jeśli zdecydujemy się na cukier brązowy to musimy wziąć pod uwagę dwa warianty - może to być w rzeczywistości wersja biała z dodatkiem melasy (co ma na celu jedynie zmianę barwy i smaku) lub prawdziwy cukier brązowy nierafinowany. Warto zwrócić na to uwagę, nim woreczek z kryształkami znajdzie się w naszym koszyku.

d2ukpnk

Jeśli okaże się jednak, że nieświadomi różnicy nabyliśmy cukier barwiony, to w zasadzie poza tym, że troszkę zapewne przepłaciliśmy, nic wielkiego się nie dzieje. A to dlatego, że wbrew stereotypowi poza walorami smakowymi (na korzyść cukru trzcinowego), między białym i brązowym nie ma wielkich różnic. To czysta sacharoza. Kaloryczność mają podobnie wysoką, przy bardzo znikomej ilości witamin czy minerałów w cukrze brązowym (bez znaczącego wpływu na zdrowie) i zerowej w cukrze białym.

Ciemne pieczywo

Tutaj kolor brązowy także stanowi swego rodzaju pułapkę. Jeśli sięgniemy po piękny, prawie czekoladowy bochenek, nie daje nam to żadnej gwarancji, że wybraliśmy dobrze. Bo choć wciąż słyszymy zachęty, by kierować się kolorem - wybieraj ciemne czy brązowe pieczywo - to jest to pewna nieścisłość, która ma tu zasadnicze znaczenie. Ciemna bułka wcale nie musi oznaczać, że jest zdrowa (czyli zawiera cenne składniki, o co zapewne nam chodzi), a jedynie, że jest zabarwiona karmelem lub innym dozwolonym dodatkiem. A razowy chleb, pełen otrąb, wcale nie musi być brązowy, a nawet wcale nie musi znacząco odbiegać barwą od chleba pszennego. Jeśli zależy nam na tym, by pieczywo było pełnowartościowe, bogate w witaminy, minerały oraz błonnik wybierajmy chleb wypiekany z mąki z pełnego przemiału - to jest wyznacznikiem dobrego, zdrowego produktu, a nie jego kolor.

d2ukpnk

Brązowy makaron

Z makaronem nie powinniśmy mieć już tylu wątpliwości. Tu brązowe znaczy zdrowsze z całą pewnością - pomijamy oczywiście kwestię zwykłego makaronu barwionego przyprawami, takimi jak imbir czy papryka. Makaron brązowy to makaron razowy, czyli produkowany z pełnowartościowej mąki razowej, zawierającej witaminy, minerały i błonnik, normalnie w większości tracone w procesie rafinacji, w przypadku kiedy makaron jest produkowany z mąki pszennej. To w łusce ziarna znajduje się najwięcej składników odżywczych. Choć makaron razowy jest dość twardy, to naprawdę świetnie nadaje się do większości dań. Ponadto pełnoziarniste makarony mają zwykle niższy indeks glikemiczny, są bardziej sycące, więc zjesz go mniej, a dłużej będziesz się czuł najedzony. Do tego ciut odmiennego smaku bez problemu można się przyzwyczaić, robiąc dla swojego organizmu dużo dobrego.

Aleksandra Dwórznik/kku

fot. Jupiterimages.com

d2ukpnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ukpnk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj