Bezpieczne dla alergików. Popularne i nieznane bezglutenowe zamienniki dla mąki
Coraz więcej osób ogranicza w swojej diecie gluten, substancję, która znajduje się w ziarnach zbóż. A jednocześnie nikt nie chce rezygnować z potraw, do przygotowania których mąka jest niezbędna. Stąd rosnąca popularność tych rodzajów mąki, które glutenu nie zawierają. A jest w czym wybierać.
Tapioka
Tapioka to najbardziej popularny rodzaj mąki chociażby w Afryce. Uzyskuje się ją z bulw manioku, rośliny rosnącej właśnie w strefie tropikalnej. Maniok moczy się, obiera, ściera bardzo drobno, a następnie suszy i mieli. Tapioka zawiera bardzo lekkostrawne węglowodany i jest praktycznie smaku. Po ugotowaniu mąka z manioku stanowi dodatek do dań z sosami, ale również sama może być zagęszczaczem sosów czy różnego rodzaju musów. Po przeróbce tapioka może mieć kształt kulek, różnej wielkości. W tej formie idealnie pasuje do zup – wystarczy ją ugotować w osolonej wodzie lub bezpośrednio w zupie.
Mąka jaglana
Kasza jaglana to jeden z najzdrowszych produktów. Z prosa, z którego robi się kaszę, możemy zrobić również mąkę. Taką mąkę wykorzystuje się podobnie jak tapiokę. Gotuje się ją w wodzie, by uzyskać pożywną masę. Powinny ją jeść osoby, które nie tylko nie tolerują glutenu, ale i cierpiące na alergie wszelkiego rodzaju. Mąka jaglana jest świetnym zamiennikiem mąki pszennej i można ją wykorzystywać do ciast, wypieku chleba czy klusek. Jest bardzo lekka i delikatna
Mąka z amarantusa
Szarłat to roślina, która w naturze rośnie w ciepłym klimacie, ale została sprowadzona do Europy i rośnie w naszych ogrodach. Nasiona amarantusa są małe i robi się z nich bardzo specyficzną mąkę. Amarantus jest świetnym źródłem antyoksydantów, które przeciwdziałają chorobom nowotworowym. Zawiera również substancje, która wzmacniają naszą odporność – wapień, magnez czy żelazo. .Mąka taka jest lekkostrawna i bogata w błonnik. Możemy z niej przygotowywać placki, kluski.
Mąka z maronów
Kasztany jadalne, czyli marony zawierają bardzo dużo skrobi, więc łatwo zrobić z nich mąkę, która ma słodki i lekko orzechowy smak. Jest także bogatym źródłem skrobi, zawiera witaminy C, A, E, P, kwas foliowy, a także takie minerały jak miedź, cynk, magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń. Dzięki zawartości błonnika oczyszcza jelita. W kuchni mąka z kasztanów może zastąpić mąkę ziemniaczaną lub kukurydzianą, które są używane do zagęszczania zup i sosów.
Mąka kokosowa
Produkowana z wysuszonego i mielonego miąższu orzechów kokosowych mąka ma lekki tylko smak kokosa. Zawiera ona dużo błonnika, białka, ma za to mało węglowodanów, dlatego świetnie pomaga w odchudzaniu. Obniża poziom glukozy we krwi. Z mąki kokosowej zrobimy makarony, ciastka, etc.