Ananas
Ananas comosus (L.) Merr.), nazywany również ananasem właściwym lub a. czubatym – gatunek rośliny uprawnej, byliny z rodziny bromeliowatych. W stanie dzikim występuje w Brazylii. Jego łodyga osiąga długość nawet do 1,5m. Roślina wypuszcza też wiele małych kwiatków o kolorze czerwono – fioletowym. Owoc dojrzewa w okresie letnim. Pierwsze plony zbiera się po 18–24 miesiącach od założenia plantacji. Ananas był uprawiany w Ameryce na długo przed przybyciem Kolumba. Największe uprawy współcześnie znajdują się w Chinach, na Hawajach, Filipinach, Brazylii i Meksyku.
Dojrzałe owoce są duże, soczyste i aromatyczne. Nadają się do spożycia zarówno w stanie surowym, jak i po przetworzeniu (soki, dżemy, kompoty).
Wartość odżywcza ananasa na 100 g:
Wartość energetyczna to 235 kJ oraz 55 kcal. Woda to 85,5 g zawartości owocu. Białka stanowią 0,4 g, a tłuszcze 0,2 g.
Zastosowania Ananasa
Ananas ma wiele zastosowań leczniczych. Wysoka zwartość antyoksydacyjny sprawia, że ananas ma działania przeciw nowotworowe. Roślina jest również bogata w bromelaina, która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Z ananasami nie powinny jednak przesadzać osoby zażywające antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe lub antydepresanty. Bromelina bowiem może hamować lub wzmagać działanie lekarstw.
Ananas znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Bromelina może być pomocna w usuwaniu martwego naskórka i podrażnionej skóry. Dzięki zawartości witaminy C stosuje się go w kosmetykach likwidujących przebarwienia skóry.
Ananas a ciąża
Niektórzy uważają, że niedojrzały ananas i sok z jego liści są szkodliwe dla kobiet w ciąży i mogą przyspieszyć poród, a nawet wywołać poronienie. Wszystko przez bromelainę, która rzekomo nadmiernie stymuluje szyjkę macicy. Jednak nie ma na to żadnych dowodów naukowych. Podobnie jak na to, że ciężarnym szkodzi także świeży ananas. Niemniej jednak lekarze zaznaczają, że kobiety w stanie błogosławionym nie powinny jeść go codziennie i w bardzo dużych ilościach.