6 pomysłów na jeżyny
Czarnofioletowe owoce od wieków goszczą w polskiej kuchni. W sklepach i na targowiskach królują dziś jeżyny pochodzące z dużych upraw, jednak zdaniem znawców najwięcej smaku i aromatu mają te zbierane w lesie, najlepiej własnoręcznie. Co można z nich zrobić?
Smoothie jeżynowe
Pyszny, zdrowy i bardzo łatwy do przygotowania napój, którym można rozpocząć dzień lub zaserwować go na lunch czy deser.
Zadanie jest banalne – wystarczy dobrze zmiksować solidną porcję świeżych jeżyn z jogurtem naturalnym, dodając także trochę dojrzałych bananów, ewentualnie dosładzając specjał miodem lipowym. W upalny dzień do smoothie warto dodać trochę kostek lodu.
Sałatka z jeżyn, melona i fety
Szukasz pomysłu na delikatny, lekkostrawny obiad, a może kolację? Przygotuj pełną aromatów sałatkę, która najlepiej smakuje późnym latem i wczesną jesienią, gdy jeżyny mają najwięcej walorów kulinarnych.
Właściwości zdrowotne jeżyn
Wystarczy je umyć, odsączyć, a następnie dodać do miski z pokrojonym w kostkę melonem, roszponką, kawałkami fety oraz orzeszkami pini. Całość możemy polać dressingiem przyrządzonym na bazie soku z przetartych jeżyn, octu winnego, oliwy, miodu, skórki z limonki i szczypty soli.
Likier jeżynowy
Kieliszek takiego gęstego, słodkiego i aromatycznego trunku z pewnością uprzyjemni ponury jesienny czy zimowy wieczór.
Pół kilograma jeżyn przebieramy, opłukujemy, odsączamy i miksujemy, a następnie przekładamy do szklanego gąsiorka, zalewamy spirytusem (pół litra), korkujemy i pozostawiamy na trzy tygodnie. Po tym czasie zagotowujemy pół litra wody z 30 dag cukru trzcinowego, po wystudzeniu dolewamy syrop do gąsiorka. Mieszamy i przelewamy przez bibułę filtracyjną do butelek, które korkujemy i pozostawiamy na 3-4 miesiące.
Pierogi z jeżynami
Zazwyczaj nadziewamy je mięsem, kapustą albo twarogiem. Jednak pierogi bardzo lubią eksperymenty – można nafaszerować je np. jeżynami, otrzymując przepyszne danie na letni obiad.
Zaczynamy od przygotowania ciasta z mąki pszennej (40 dag), ciepłej wody (szklanka), jajka i szczypty soli. Wszystkie składniki dokładnie zagniatamy. Następnie ciasto rozwałkowujemy i wycinamy z niego kółka, na każdym umieszczamy 2-3 jeżyny i odrobinę cukru. Jeżyny możemy też wcześniej zmiksować albo wymieszać z twarogiem lub serkiem homogenizowanym. Na koniec pierogi zlepiamy i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Serwujemy z kleksem śmietany albo jogurtu naturalnego.
Zupa jeżynowo-jabłkowa
Sezon jeżynowy trwa dość krótko, dlatego warto go dobrze wykorzystać, choćby przyrządzając pyszną i orzeźwiającą zupę, która na pewno zasmakuje wszystkim domownikom.
Przepis jest bardzo prosty. Jeżyny (około czterech szklanek) dokładnie myjemy, po czym przekładamy do garnka, dokładając cztery jabłka (obrane i pozbawione gniazd nasiennych) i dolewając sok jabłkowy (cztery szklanki). Gotujemy na małym ogniu przez 15-20 minut, a następnie przecieramy przez sito. Dosładzamy cukrem lub miodem, doprawiamy szczyptą cynamonu, zagęszczamy mąką ziemniaczaną (łyżeczka) rozprowadzoną w niewielkiej ilości wody, po czym doprowadzamy do zagotowania i po 2-3 minutach zdejmujemy z gazu. Zupę można jeść na ciepło lub w postaci chłodnika, świetnie smakuje z bitą śmietaną albo małymi biszkopcikami.
Konfitura z jeżyn
Jeżyny znakomicie sprawdzają się jako baza rozmaitych przetworów. Można z nich przygotować np. pyszne konfitury, których smak i aromat docenimy zgłasza wtedy, gdy lato stanie się tylko wspomnieniem.
Kilogram przebranych i umytych jeżyn lekko rozgniatamy i zasypujemy cukrem (ok. pół kilograma), może być to specjalny cukier żelujący. Po kilku godzinach przekładamy wszystko do garnka, dodajemy sok wyciśnięty z cytryny i doprowadzamy do wrzenia, nie zapominając o częstym mieszaniu. Gotujemy 5-6 minut, odcedzamy owoce i gotujemy sam syrop przez kolejne 5 minut. Dodajemy owoce i podgrzewamy jeszcze 5 minut. Zestawiamy z ognia, gorącą konfiturą napełniamy słoiki.