3 lutego - dzień ciasta marchewkowego
Dziś, kiedy coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy, ciasta z warzywami stały się bardzo popularne. Dodatek jarzyn do słodyczy i deserów nie tylko wpływa na smak, ale również powoduje, że słodkimi przysmakami możemy zajadać się bez wyrzutów sumienia, troski o dodatkowe kilogramy i zdrowie.
Warzywa zawierają naturalny cukier, więc nie musimy dodawać go w nadmiarze, co jest jedną z największych zalet ciast jarzynowych. Dodatkowo, mimo obróbki, zachowują one sporo cennych mikroelementów i witamin. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnym cukiernictwie.
Ciasto marchewkowe
Najpopularniejszym jarzynowym ciastem, jest ciasto marchewkowe, które nawet zyskało już swoje święto. Obchodzone jest ono przez pasjonatów i cukierników z całego świata 3 lutego. Marchew, jedno z najsłodszych warzyw, jest idealnym składnikiem wszelkiego rodzaju deserów. Przygotowanie wypieku z karotki jest bardzo proste.
Potrzebujemy dwie szklanki startej na drobnej tarce marchwi (najlepsza jest młoda, soczysta), dwie szklanki mąki, pięć jajek, szklankę oleju rzepakowego, 3/4 szklanki cukru brązowego, łyżkę proszku do pieczenia, łyżkę cynamonu, łyżkę cukru waniliowego i szczyptę soli.
Zobacz też: Ciasto czekoladowe z coca-colą
Jajka ubijamy bardzo dokładnie z cukrem i cukrem waniliowym. Powinniśmy uzyskać gładką masę. Dodajemy powoli olej, nadal miksując masę. Olej powinien zostać wchłonięty. Mąkę mieszamy z solą i proszkiem do pieczenia, dodajemy do masy olejowo-jajecznej i miksujemy nadal.
Na koniec wrzucamy marchewkę i cynamon, wszystko mieszamy i przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Pieczemy około godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Ciasto z dyni
Kolejnym warzywem idealnie nadającym się do wypieków jest dynia. Bez problemu przygotujemy z niej wszelkiego rodzaju placki, racuchy czy kluski, ale ciasto dyniowe również jest bardzo smaczne. Przepis niewiele różni się od tego na ciasto marchewkowe. Składniki: trzy szklanki mąki, trzy jajka, trochę cynamonu i zmielonych goździków, szklanka cukru, szklanka oleju i trzy szklanki startej na tarce dyni, bardzo dobrze odsączonej.
Jajka miksujemy z cukrem, dolewamy olej i nadal miksujemy. Dosypujemy mąkę i przyprawy, łączymy z dynią, mieszamy i wlewamy do foremki. W przypadku ciasta z dyni idealnie sprawdzi się forma do tarty, którą musimy wysmarować masłem i posypać mąką. Po wlaniu ciasta możemy dodać na wierzch uprażone na suchej patelni i obrane z łupinek nasiona dyni. Najlepsze są świeże, wyjęte podczas przygotowywania tego warzywa do pieczenia.
Ciasto z buraków
Buraki są jednym z najzdrowszych warzyw. Zawierają mnóstwo błonnika, który reguluje przemianę materii i fantastycznie pomaga w odchudzaniu. Buraczane ciasto jest naturalnie słodkie i bardzo smaczne. Przekonają się do niego nawet osoby, które nie przepadają za tym warzywem. Ciasto z czerwonej bulwy smakiem, nie przypomina bowiem ani trochę samego buraka.
Do przygotowania wypieku potrzebne nam będą: tabliczka gorzkiej czekolady, pół szklanki mąki owsianej albo zmielonych drobno płatków owsianych, trzy łyżki kakao, trzy łyżki miodu, trzy łyżki oleju rzepakowego, łyżeczka soli, proszku do pieczenia, trzy jajka i sześć średnich buraków.
Najpierw musimy upiec warzywa. Najlepiej wstawić je (nieobrane) do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika na godzinę. Studzimy je, obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Czekoladę rozpuszczamy w misce, ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą. Dodajemy do buraków czekoladę, jajka, miód i olej oraz suche składniki. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, możemy dolać stopniowo około pół szklanki przegotowanej, ciepłej wody. Ciasto wlewamy do płaskiej foremki i pieczemy około godziny w temp. 180 stopni C. Możemy posypać cukrem pudrem.
Ciasto z fasoli
Nawet najwięksi koneserzy słodyczy będą mieli problem w rozpoznaniu, co jest głównym elementem tego ciasta fasolowego. Nasiona tej rośliny podczas pieczenia tracą swój charakterystyczny smak, ale nie właściwości. Dzięki temu uzyskamy ciasto pełne białka, co jest idealne np. dla wegetarian.
Składniki: dwie szklanki namoczonej i ugotowanej w wodzie (bez soli) fasoli białej lub czerwonej (można użyć fasoli z puszki), dwa jajka, jedno duże jabłko, pół szklanki mąki, dwie łyżki oleju, trzy łyżki kakao, łyżeczka proszku do pieczenia, pół szklanki brązowego cukru.
Fasolę i jajka dokładnie miksujemy na gładką masę, jabłko ścieramy na tarce, dodajemy je i pozostałe składniki i miksujemy nadal. Ciasto nie powinno być za suche, ani za słodkie. Przelewamy je do wysmarowanej masłem posypanej bułką tartą (najlepsza będzie bułka ze słodkiego pieczywa, przygotowana samodzielnie w domu) i pieczemy około 50 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180 stopni C. Możemy posypać je cukrem pudrem lub ozdobić polewą z gorzkiej czekolady i słodkiej śmietanki 32 proc.
Ciasteczka z ciecierzycy
Ciecierzycę większość z nas kojarzy jako główny składnik hummusu, fantastycznego dipu, pochodzącego z Bliskiego Wschodu. Jednak może być ona również składnikiem smakowitych ciasteczek, o lekko egzotycznym aromacie.
Potrzebne nam będą: szklanka namoczonej przez noc i ugotowanej w wodzie ciecierzycy (musi być miękka), pół kostki masła, pół szklanki posiekanych orzechów (najlepsze będą pistacje, ale równie dobrze możemy użyć orzechów włoskich lub laskowych), kilka łyżek pasty tahini, pół szklanki miodu, pół tabliczki gorzkiej czekolady, po łyżeczce sody, cukru waniliowego, proszku do pieczenia i szczypta soli.
Ciecierzycę dokładnie miksujemy w blenderze. Dodajemy masło, tahini, miód i resztę składników z wyjątkiem orzechów. Wszystko dokładnie miksujemy, na koniec dosypujemy orzechy i mieszamy masę. Gotowe ciasto wykładamy na posypaną mąką stolnicę i ugniatamy wałek. Odkrawamy z niego krążki mniej więcej centymetrowej grubości, lekko rozwałkowujemy je i schładzamy przez godzinę. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 15-20 minut. Posypujemy cukrem pudrem.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl