Trwa ładowanie...
01-07-2010 15:54

Sztuka zdobienia potraw

Mistrzowie garnirowania przekonują, że nawet niezbyt wyszukane danie może być przebojem, jeśli zostanie odpowiednio podane

Sztuka zdobienia potrawŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3867xt
d3867xt

Podobno człowiek zanim skonsumuje posiłek - „je" oczami. Znaczenie ma więc nie tylko smak, ale i wygląd potrawy. Mistrzowie garnirowania przekonują, że nawet niezbyt wyszukane danie może być przebojem, jeśli zostanie odpowiednio podane.

Garnirowanie rozwinięto w Azji, a jej prawdziwymi mistrzami są Chińczycy i Japończycy. Potrawy zaczęto dekorować tutaj już w VII wieku, za czasów dynastii Tang. Wykrawane warzywa i owoce zdobiące stoły były swoistym podziękowaniem za dary przyrody. W późniejszym czasie dekorowanie potraw i naczyń nazwano z języka francuskiego garnirowaniem, a używane do tego celu dodatki - garnirunkiem.

Mówi się, że jest to prawdziwa sztuka, która w sposób wizualny podnosi smak potrawy. Specjaliści przekonują, że nawet prosto udekorowane danie smakuje znacznie lepiej niż w wersji podstawowej, bez upiększających dodatków. Cały sekret polega na pobudzaniu trzech zmysłów człowieka: wzroku, zapachu i smaku.

Do zdobienia najczęściej wykorzystywane są (choć nie jest to regułą) pomidory, kolorowe papryki, marchewki, rzodkiewki, pietruszki, ogórki, cebula i por. Warzywami dopełniającymi całości obrazu jest sałata, koper i nać pietruszki, szczypior, czy liście bazylii. Sztuka dekorowania potraw, choć może wydawać się skomplikowana, wcale taka nie jest. Jeśli ktoś zechce się jej nauczyć, to bez większego problemu znajdzie w sprzedaży wiele przydatnych akcesoriów takich noże o różnych kształtach ostrzy, łopatki, obieraki, przyrządy do wydrążania gniazd nasiennych, nożyczki, a także specjalne zestawy do modelowania warzyw i owoców.

Dzięki przyrządom do robienia spirali z ogórka i rzodkwi, dekoracyjnego rowkowania skórki, czy nożykom powstają później fantastyczne kształty. Każdy widział chyba różyczki i gwiazdki z pomidora lub rzodkiewki. Mając odpowiednie narzędzia wykonamy je bardzo szybko i możemy mieć pewność, że taka warzywna dekoracja będzie efektownie prezentowała się na talerzu. Kolorowe ozdoby zachęcają do jedzenia dorosłych i... dzieci. Z warzyw można bowiem „wyczarować" dosłownie wszystko - także fantastyczne, kolorowe zwierzątka i ludziki.

d3867xt

Garnirowanie dotyczy nie tylko potraw, ale i napojów. W tym wypadku stosuje się najczęściej owoce. Mogą to być plasterki cytrusów, kiwi, truskawki, brzoskwinie, ananasy, kulki z arbuza i melona, agrest, winogrona i wiele, wiele innych smakołyków. Tutaj doskonale sprawdzą się także owoce egzotyczne. Warzywa (małe cebulki, papryka, czy zielone oliwki) także są używane, ale głównie do dekorowania napojów pikantnych. Efektownie zaprezentują się też świeże zioła.

Przygotowując garnirunek pamiętajcie, aby wszystkie składniki były jadalne, dojrzałe, twarde i świeże. Przed przygotowaniem dekoracji należy dokładnie je umyć i zadbać o to, aby dobrze się ze sobą komponowały smakowo. Nie warto przesadzać z ilością. Pięć składników w zupełności powinno wystarczyć, aby potrawa prezentowała się efektownie i kolorowo. W końcu to nie ozdoby, ale danie ma być głównym poczęstunkiem...

qk

Polecamy również:

Dlaczego warto pić piwo

d3867xt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3867xt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj