Jak opanować napady głodu?
Stosuję dietę (po prostu mniej jem) i już widać efekty (przy sporej nadwadze zrzuciłem ok. 10 kg w 2,5 miesiąca). Ponadto 3 razy w tygodniu chodzę na siłownię i staram się pić dużo wody. Czasami jednak mam taką ochotę coś przekąsić, czuję dziwny głód, ale niestety następny posiłek przypada dopiero np. za 1,5 godziny. Albo co gorsza, chwila słabości łapie mnie np. o 21. Czy trzeba to przetrzymać , czy można pozwolić sobie na jakieś małe co nieco? Jeżeli można - to co będzie najlepsze? Czy zawsze musi to być marchewka lub jabłko? No i jeszcze jedna sprawa, skoro jem 4-5 razy dziennie, to dlaczego łapią mnie takie napady głodu? Nie są częste, ale nie wiem czym są spowodowane. Nadmienię, że nie głodzę się, posiłki są urozmaicone i wydaje mi się, że i syte.
Jedną z głównych zasad w czasie stosowanie diety odchudzającej jest spożywanie pięciu posiłków: trzech głównych i dwóch przekąsek. Między posiłkami nie powinno się podjadać, ale jeśli już poczuje Pan chęć, by coś przekąsić proponuję w pierwszej kolejności sięgnąć po wodę mineralną, napar herbaciany ziołowy lub owocowy, oczywiście niesłodzony. Woda daje uczucie sytości, ponieważ ściany żołądka rozciągają się , co z kolei rozpoznawane jest przez mózg jako sygnał zaspokojenia uczucia głodu. W drugiej kolejności proponowałabym surowe warzywa tj. marchewka, papryka, ogórek, seler naciowy lub dużą porcję różnych odmian sałat z odrobiną ziół i oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron. Po warzywach warte polecenia są także owoce, ale ze względu na ich wyższą - w porównaniu do warzyw - kaloryczność należy ograniczyć ich ilość. Najmniej kalorii mają owoce, które zawierają w swoim składzie najwięcej wody, czyli truskawki, maliny, porzeczka, arbuz, melon, grejpfrut lub pomelo.
Jako lekką przekąskę pomiędzy posiłkami zaproponowałabym Panu także zupę wielowarzywną bez dodatków mięsnych i zagęszczania śmietaną z mąką. Zupa - zwłaszcza o tej porze roku - to doskonały sposób na zaspokojenie głodu, rozgrzanie organizmu i dodatkowe uzupełnienie płynów w diecie.
Napady głodu mogą być spowodowane również nieprawidłowym zbilansowaniem posiłków. Być może Pana aktualne menu zawiera za mało produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik? Proponuję skorzystać z usług poradni dietetycznej. Dietetyk na podstawie szczegółowego wywiadu dietetycznego przeanalizuje Pana dotychczasowy sposób odżywiania i wskaże odpowiednie zalecenia, które pomogą osiągnąć właściwą masę ciała i utrzymać zdrową i szczupłą sylwetkę, także po zakończeniu diety.