Trwa ładowanie...

Askorbinian sodu - E301

Askorbinian sodu, pomimo tego, że z nazwy brzmi bardzo niezdrowo, zawiera w sobie aż 889 mg czystej witaminy C! Jest to kolejny związek chemiczny stosowany w produkcji spożywczej, który nie wpływa szkodliwie na nasz organizm. Sprawdźmy, w w jakich produktach występuje E301.

Askorbinian sodu - E301Źródło: Fotolia
d35d3xu
d35d3xu

Askorbinian sodu występuje na liście związków chemicznych o symbolu E. Są to wszystkie substancje dodawane do żywności, które dopuszczone zostały do użytku przez instytucje Unii Europejskiej. E301 widnieje w grupie przeciwutleniaczy i regulatorów kwasowości. Antyoksydanty opóźniają proces utleniania, natomiast regulatory zmieniają kwasowość produktów spożywczych. Wśród grupy związków o symbolach E300-E400 są także: kwas askorbinowy, kwas cytrynowy czy kwas fosforowy.

E301 jest organicznym związkiem chemicznym, solą kwasu askorbinowego i sodu. Otrzymujemy go w procesie fermentacji glukozy przez bakterie, a następnie utleniania. Askorbinian sodu, oprócz właściwości przeciwutleniających, jest również odczynnikiem chemicznym. 1 g askorbinianu sodu zawiera 889 mg witaminy C oraz 111 mg sodu. Jest on mniej kwaśny od czystego kwasu askorbinowego, dlatego łagodniej wpływa na przewód pokarmowy i zęby. Askorbinian sodu w naturalnym środowisku występuje w warzywach i owocach.

E301 stosowany jest jako przeciwutleniacz. Wzmacnia on również smak przy produkcji chleba oraz hamuje brązowienie owoców. Ma również właściwości stabilizujące.

W jakich produktach znajdziemy E301?

  1. nieprzetworzone ryby, skorupiaki i mięczaki,
  2. pakowane świeże mięso mielone,
  3. zagęszczone mleko i mleko w proszku,
  4. owoce i warzywa pakowane do puszek,
  5. owoce i warzywa w słoikach,
  6. nieprzetworzone owoce i warzywa,
  7. obrane, nieprzetworzone ziemniaki,
  8. niektóre rodzaje chleba,
  9. świeże makarony,
  10. żywność dla dzieci,
  11. soki i napoje ze świeżych warzyw i owoców dla dzieci,
  12. herbatniki, suchary,
  13. napoje niskoalkoholowe (piwo),
  14. kompoty owocowe,
  15. słód.
d35d3xu

E301 znalazł również swoje zastosowanie w produkcji kosmetyków, m.in. szminek.

Skutki uboczne stosowania askorbinianu sodu

Askorbinian sodu jest uważany za substancję nieszkodliwą dla naszego zdrowia. Z organizmu wydalany jest z moczem, ale tylko po uzyskaniu maksymalnego stężenia kwasu askorbinowego w organizmie. Dzienna dopuszczalna dawka wynosi 15 mg askorbinianu sodu na każdy kilogram masy ciała.

Czy wiesz, że...

d35d3xu

Askorbinianem sodu leczy się Wirus Ebola oraz ptasią grypę. Stosujemy go także w przypadku zwykłej grypy, gdzie C301 podajemy dożylnie. Askorbinian sodu wpływa na naszą odporność prawie tak samo jak witamina C.

Magdalena Bury

d35d3xu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35d3xu
Więcej tematów