5 faktów na temat jadalnych kasztanów
Przez wielu uważane za jeden z bardziej wyszukanych dodatków do dań i deserów. Pod błyszczącą, ciemnobrązową łupiną skrywają smak przypominający nieco orzechy - można je bowiem opisać jako lekko mączne i słodkie rarytasy. W sezonie jesiennym warto sięgać po te produkty nie tylko ze względu na ciekawość, ale również dla poprawy zdrowia.
Oto kilka faktów na temat jadalnych kasztanów.
Wolne od glutenu
Dobra wiadomość dla osób, które ze względu na nietolerancję pokarmową musiały wyeliminować ze swojej diety produkty z glutenem w składzie. Jadalne kasztany pozbawione są tej mieszaniny białek roślinnych, dlatego mogą być swobodnie spożywane przez osoby dotknięte celiakią.
Potężne źródło antyoksydantów
Jadalne kasztany różnią się od swoich "kuzynów" orzechów dużą zawartością przeciwutleniaczy oraz witamin. Cenną informacją jest fakt, że 100 g tych produktów zawiera tyle samo witaminy C co 100 g cytryny. Dzięki temu mają dobroczynny wpływ na nasz układ immunologiczny - wzmacniają organizm i przeciwdziałają infekcjom.
Dodają energii
Tradycyjna chińska medycyna uważa kasztany jadalne za jedno z najważniejszych źródeł ożywczej energii. Z powodu swego kształtu nazywane są "owocami nerek". Rzeczywiście odbudowują energię nerek w najbardziej skuteczny sposób. Chińczycy wierzą bowiem, że to nerki są głównym źródłem energii dla ciała, a więc jeśli te pracują w sposób niewystarczający, osłabiają się też ścięgna i kości. Właśnie dlatego jadalne kasztany spożywa się w celu wzmocnienia kości i stawów, jak również w celu zwiększenia ogólnej wydolności energetycznej, wytrzymałości i kondycji.
Zmniejszają poziom cholesterolu
Kasztany zawierają około 1/5 zalecanej porcji dziennego spożycia błonnika, który jest niezbędny, aby pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Produkty te również bogate są w także bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy i kwasy palmitolejowy, co według naukowców może prowadzić do do zwiększania poziomu "dobrego" cholesterolu i tym samym redukcji "złego".
Przyjazne kobietom w ciąży i nie tylko
Ze względu na sporą dawkę kwasu foliowego, ten rodzaj przekąsek poleca się osobom, które cierpią na niedobór tego składnika, a także przyszłym mamom. Odpowiada bowiem za zapobieganie wadom neurologicznym u płodu. Jadalne kasztany mają też sporo potasu, dlatego polecane są osobom uprawiającym sporty. Zawierają także lecytynę, która świetnie wpływa na pamięć oraz spore pokłady magnezu, żelaza, potasu i witaminy B1, B2 oraz E, która ze względu na swoje właściwości nazywana jest witaminę młodości.
Znakomicie nadają się do różnego rodzaju mięs, zup, sałatek, słodkich deserów oraz podawania w formie samodzielnej przekąski. Na początek najlepiej spróbować klasyka, czyli kasztanów pieczonych na ruszcie. Można je również spożywać na surowo, gotowane, pieczone w piekarniku lub na grillu, duszone i prażone. Przed włożeniem do pieca czy piekarnika każdy z nich należy przekłuć np. igłą w kilku miejscach lub naciąć łupinkę wzdłuż lub na krzyż, gdyż w przeciwnym razie pękają i z hukiem wyskakują do góry. Jadalne kasztany najlepiej smakują na gorąco i w takiej formie nasz organizm doskonale je przyswaja.