Zupa owocowa. Letni smak dzieciństwa pełen witamin na talerzu
Dawny klasyk stołówek w przedszkolach czy szkołach wraca do łask. W nowej wersji zupa z owoców jest lekka, świeża i idealnie nadaje się do podania w upalne dni. Można ją szybko przygotować, a za sprawą świeżych owoców, dostarczyć organizmowi sporej porcji witamin. Dodając do talerza makaronu i słodkiej śmietany przygotujemy jej pożywniejszy wariant. Można podawać ją w słodkiej lub pikantnej odsłonie.
Najsmaczniejsze zupy owocowe, to te ze świeżych owoców (np. wiśni, malin, czarnych borówek, truskawek), ale po sezonie warto skorzystać z mrożonek, przetworów owocowych lub owoców suszonych. Jednak to ta pierwsza wersja ma największą wartość odżywczą. Świeże owoce obfitują w witaminę A, E i C oraz flawonoidy, które intensywnie oddziałują na wolne rodniki, przyczyniające się do starzenia skóry. Jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Może być też pożywna, jeśli dodamy do niej makaron, kluski, groszek ptysiowy, biszkopty oraz to, co jeszcze wyobraźnia oraz zawartość szafki kuchennej nam podpowiada. Talerz zupy owocowej możemy przybrać świeżymi ziołami np. listkami mięty. Jeśli się postaramy, z powodzeniem wyczarujemy na talerzu owocową poezję.
Owoce przy wigilijnym stole
Najbardziej znana zupa przyrządzona z suszonych owoców to oczywiście zupa wigilijna. Wywodzi się z tradycji kuchni kujawskiej. Do jednej z najbardziej popularnej wersji (bo każda gospodyni przygotowuje swoją) potrzebne są suszone śliwki, jabłka, gruszki, morele oraz rodzynki. Przepłukane pod bieżącą wodą owoce (z wyjątkiem rodzynek) gotujemy w dużym garnku w 3-4 l wody ze szczyptą soli i laską cynamonu do miękkości. Rodzynki moczymy osobno w niewielkiej ilości zimnej wody. Dodajemy cukier, zagęszczamy zupę rozrobioną w zimnej wodzie mąką ziemniaczaną. Zupę podajemy z makaronem i śmietanką, posypując ją na talerzu cynamonem i rodzynkami. Niektórzy do talerza wrzucają ugotowane owoce, inni się bez nich obywają. Co kto lubi.
Zupa z resztek i domowe grzanki. Nie marnuj jedzenia
Grusconka, czyli zupa z historią
Zupy owocowe mają swoją historię. Kiedyś były częstym elementem letniego menu. Gotowano je z winem, wodą i cukrem, a zaciągano żółtkiem lub śmietanką. Inny rodzaj zup owocowych to chłodniki z surowych, przetartych owoców wymieszanych ze śmietanką lub maślanką. W XIX wieku do najczęściej przygotowywanych tradycyjnych potraw w Łowickiem należała zupa z gruszek polnych, czyli grusconka.
Z kolei staropolska zupa owocowa nazywana garusem powstawała z soczystych gruszek i słodkich jabłek, choć w niektórych regionach przygotowywana była także ze śliwek. Garus podawany był z grillowaną gruszką, jednak najczęściej z ziemniakami okraszonymi cebulką lub skwarkami.
Zupy owocowe na całym świecie
Zupa owocowa to nie tylko polska specjalność. Wspaniale smakuje na przykład chińska zupa z mango. Potrzebujemy do jej przyrządzenia cztery dojrzałe mango, dwie szklanki wody, szklankę cukru, cztery goździki, gwiazdkę anyżu, trzy łyżeczki rumu i pół szklanki mleka kokosowego. Mango kroimy na kawałeczki, wrzucamy do garnka, dorzucamy resztę składników, zalewamy wodą i gotujemy kilka minut. Przecedzamy przez sito i wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Doskonale smakuje też wytrawna zupa z mango z papryczkami chili, imbirem, czosnkiem i mleczkiem kokosowym oraz świeżą kolendrą.
Węgierska zupa z wiśni
Na Węgrzech jada się myggyleves, czyli zupę wiśniową. Przygotowuje się ją ze świeżych lub mrożonych wiśni, goździków, cynamonu, trzcinowego cukru, jogurtu greckiego, śmietany oraz płatków migdałowych. W niektórych przepisach znajdziemy też dodatek wina lub mąki – w roli zagęstnika.
Jaki owoc – taka zupa
Od czerwca do października świeżych owoców nam nie brakuje, nie powinno więc też brakować pomysłów na zupę. Wykorzystajmy słodkie truskawki. Umyte i obrane z szypułek wystarczy zmieszać z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem, a potem zblendować dodając jogurt naturalny. Po kilku godzinach chłodzenia w lodówce mamy pyszny chłodnik. Jeśli dodamy do niego drobny makaron lub ryż, stanie się bardziej pożywny. Można też zblendować brzoskwinie, jabłka, gruszki, śliwki. Od dodatków i przypraw zależy, jaka zupa (słodka czy pikantna, a może lżejsza czy pożywniejsza) trafi na stół.
Klasyczny przepis to zupa owocowa z makaronem i śmietaną. Składniki to kilogram ulubionych owoców (porzeczki, wiśnie, truskawki, maliny itp.), litr wody, 150 ml słodkiej śmietany, 250 g drobnego makaronu, 1 łyżka mąki i cukier do smaku. Zagotowujemy w wodzie owoce. Całość doprawiamy cukrem do smaku, a następnie dodajemy słodką śmietanę. Gotujemy makaron, odcedzamy, a później hartujemy w zimnej wodzie.
Obfitość składników i wersji oraz prosty sposób przyrządzenia sprawia, że zupa owocowa to nie tylko przepis na smaczne danie, ale i na dobrą zabawę.