Trwa ładowanie...
kawa
Ewa Zwolak
Dzisiaj, 24 maja 2025, 08:24

Złapałam się za głowę, kiedy zobaczyłam co Gruzini dodają do kawy. Teraz robię to samo

Kawa to dla wielu z nas świętość – czarna, aromatyczna, najlepiej bez dziwnych eksperymentów. Tak przynajmniej myślałam, dopóki nie zobaczyłam, co Gruzini potrafią dodać do swojej porannej filiżanki. Najpierw byłam w szoku. Potem zaciekawiona. A w końcu... uzależniona.

Kawa po gruzińskuKawa po gruzińskuŹródło: Adobe Stock
d4jatf3
d4jatf3

Kawa po gruzińsku to zupełnie inne doświadczenie niż espresso, latte czy nawet klasyczna turecka kawa. Zaskakuje nie tylko smakiem, ale też sposobem przygotowania i dodatkami, których nigdy nie spodziewałabyś się w filiżance kawy. Jest w niej coś rozgrzewającego, dzikiego i bardzo domowego – jak cały Kaukaz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mrożona kawa pistacjowa to hit tego lata. Robię ją na okrągło

Czym właściwie jest kawa po gruzińsku?

Na pierwszy rzut oka kawa po gruzińsku wygląda niepozornie – czarna, mocna, podana w małej filiżance. Ale już po pierwszym łyku wiadomo, że to coś zupełnie innego niż włoskie espresso czy popularna w Polsce "zalewajka". To kawa z charakterem – dosłownie i w przenośni.

d4jatf3

Gruzińska kawa najczęściej parzona jest w małym rondelku lub tygielku, bardzo podobnie do kawy po turecku. Używa się bardzo drobno zmielonych ziaren, zwykle mocnej arabiki. Ziarna są często palone lokalnie, a ich aromat bywa bardziej ziemisty, czasem lekko dymny.

Do wody dodaje się kawę i gotuje się ją powoli – aż do momentu, gdy kawa "podnosi się" i zaczyna pienić, ale nie dopuszcza się do zagotowania. To kluczowy moment – kawa ma być intensywna, ale nie przepalona.

To, co wzbudza największe zaskoczenie w kawie po gruzińsku to dodatki. W Gruzji do kawy często dodaje się szczyptę soli, a czasem również:

  • masło (dla kremowości – podobnie jak w tzw. bulletproof coffee),
  • kardamon, goździki, cynamon – dla rozgrzewającego efektu,
  • a nawet koniak lub czaczę – dla odważnych 😄

Sól w kawie działa zaskakująco dobrze – łagodzi gorycz, podbija słodycz ziaren i wydobywa głębię aromatu. Jeśli raz spróbujesz, trudno będzie wrócić do zwykłej "czarnej z cukrem".

Przepis na kawę po gruzińsku

Choć brzmi egzotycznie, kawa po gruzińsku jest zaskakująco łatwa do zrobienia – wystarczy kilka składników, odrobina cierpliwości i gotowe! To doskonała alternatywa dla klasycznej czarnej kawy, jeśli masz ochotę na coś rozgrzewającego, głębokiego i... z twistem.

Składniki:

  • 1 czubata łyżeczka drobno zmielonej kawy (najlepiej arabiki),
  • 100-120 ml zimnej wody,
  • szczypta soli,
  • szczypta kardamonu,
  • kilka goździków,
  • 5 g masła,

Sposób przygotowania:

  1. Wlewam zimną wodę do rondelka lub tygielka, dodaję kawę, masło, dosypuję szczyptę soli i przyprawy, podgrzewam powoli na małym ogniu.
  2. Mieszam delikatnie, gdy kawa zacznie się rozpuszczać, obserwuję, aż zacznie się pienić i "podnosić".
  3. Zdejmuję z ognia tuż przed zagotowaniem, opcjonalnie powtarzam podgrzewanie i zdejmowanie 2–3 razy.
  4. Odstawiam na chwilę, żeby fusy opadły, przelewam delikatnie do filiżanki bez mieszania.

W Gruzji kawa to nie "na szybko". To moment zatrzymania się – czy to podczas leniwego poranka, czy wieczornego spotkania z przyjaciółmi. Kawa po gruzińsku to rytuał, nie tylko napój.

d4jatf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jatf3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj