Trwa ładowanie...

Zacznij dzień od 4 szklanek. Dlaczego warto pić wodę na czczo?

Człowiek w większości składa się z wody, która reguluje też szereg procesów w organizmie. Nic dziwnego, że jest tak ważna w naszym życiu. Japończycy z picia wody stworzyli rytuał, według którego każdego dnia o poranku należy wypić aż 4 szklanki wody na czczo. Czemu to ma służyć i jakich efektów możemy się spodziewać?

Przed wstaniem z łóżka warto wypić 4 szklanki wodyPrzed wstaniem z łóżka warto wypić 4 szklanki wodyŹródło: 123RF
d21x3o7
d21x3o7

Woda na czczo – na czym polega japoński rytuał

W medycynie wschodniej picie wody na czczo zajmuje bardzo ważne miejsce – nic dziwnego, Japończycy uważają, że godziny poranne to "złote godziny" dla organizmu. Wtedy, zamiast obciążać organizm kawą, herbatą czy obfitym posiłkiem, warto napić się wody. A konkretnie – chodzi o 4-6 szklanki, czyli ok. 1 litra.

Na czym dokładnie polega rytuał picia wody? Od razu po przebudzeniu sięgnij po szklankę z wodą. Możesz zacząć od 1-2 szklanek i z biegiem dni zwiększać jej ilość.

Małymi łykami, w odstępach czasowych wypij 4 do 6 szklanek wody – najlepiej by była to woda ciepła, ewentualnie w temperaturze pokojowej. Po wypiciu ostatniej szklanki możesz oddać się porannej toalecie – dopiero teraz możesz umyć zęby, ale pamiętaj, by nic nie pić ani nie jeść przez kolejne 45 minut. Po upływie tego czasu możesz zjeść śniadanie i wypić kawę.

Pierwsze efekty picia 4 szklanek wody na czczo można dostrzec już po 10 dniach, ale pełna kuracja powinna trwać nie krócej niż 30 dni. A najlepiej, jak twierdzą Japończycy, by ten rytuał pozostał z tobą już na zawsze.

d21x3o7

Woda na czczo – korzyści zdrowotne

Jakich efektów możesz się spodziewać? Oto co się dzieje z organizmem po wypiciu 4 szklanek wody na czczo.

  • Eliminacja toksyn. Podczas snu nasze narządy wewnętrzne ciężko pracują, a skutkiem tej pracy są toksyny. Woda przyspiesza eliminację szkodliwych substancji z organizmu.
  • Wsparcie pracy jelit, eliminacja zaparć. Woda ułatwia pasaż strawionych resztek pokarmowych przez jelita i niweluje problem zaparć.
  • Przyspiesza metabolizm. Badania dowiodły, że już 0,5 litra wody wypitej na czczo może przyspieszyć przemianę materii aż o 20 procent! Dodatkowo woda pita na czczo oszukuje głód, co jest istotne dla osób na diecie.
  • Nawilża skórę od środka. Poranny rytuał wody nawilża i odżywia skórę, co jest dużo cenniejsze dla niej niż najdroższe kremy nawilżające. 0,5 litra wody wystarczy, by zwiększyć przepływ krwi przez skórę, co sprawia, że staje się bardziej jędrna.
  • Leczy i chroni. Po miesiącu ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. znacznie spada, a dodatkowo woda pita na czczo wspomaga leczenie nadciśnienia.
  • Zastrzyk energii. Woda na czczo zadziała lepiej niż kawa – pobudzi mózg bez skutków ubocznych, odżywi komórki ciała i wspomoże pracę mięśni – woda dostarcza organizmowi przede wszystkim tlenu.

Woda na pusty żołądek

Zobacz także:

d21x3o7
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj