Wodzionka. Najprostsza zupa na świecie
Chyba nie ma Ślązaka, który nie znałby wodzionki. Ci starsi z łezką w oku wspominają ten smak babcinej kuchni, a ci nieco młodsi, ceniący proste, ale smaczne rozwiązania w kuchni, także chętnie wracają do tej zupy. W ramach naszego cotygodniowego cyklu "Smaki Polski" mamy dla was przepis i kilka ciekawostek o tej ekspresowej zupie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Wodzionka to chyba najprostsza zupa na świecie – przygotowuje się ją dosłownie w dwie minuty. Jedyne czego potrzebujesz to wrzątek, chleb, czosnek, tłuszcz zwierzęcy i przyprawy. To składniki najprostszej wersji, którą kiedyś bardzo często jadano w śląskich domach. Zupa ta należała do jednych z podstawowych dań kuchni tego regionu.
Do dziś stanowi symbol skromności i oszczędności charakterystycznej dla śląskich gospodyń domowych. Dlaczego? Otóż przygotowując ją, można wykorzystać resztki czerstwego chleba, który zalega w kuchni nawet już od kilku dni. Najczęściej przygotowywano ją już podzieloną na porcje – do każdego talerza nakładano po kilka rozdrobnionych kromek czerstwego chleba, łyżkę smalcu lub masła, dodawano czosnek i zalewano wrzątkiem, a na koniec doprawiano solą.
Jedzono ją na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, a nawet kolację. W bogatszej wersji obok podstawowych składników można znaleźć skwarki, więcej przypraw, a zamiast wody - bulion.
Ślązacy wodzionkę lubią tak bardzo, że stała się ona także bohaterem śląskiego szlagieru. Znajdziemy w nim receptę na najlepszą wśród śląskich zup, która smakuje jak ósmy cud świata.
Dla tych, którzy wolą przepis w tradycyjnej wersji, publikujemy go poniżej.
Przepis na śląską wodzionkę
Składniki: 8 grubo pokrojonych kromek chleba, 4 ząbki czosnku, 4 łyżki smalcu ze skwarkami lub masła, pieprz i sól do smaku, koperek.
Przygotowanie:
Kromki chleba pokrój w kostkę, a czosnek przepuść przez praskę lub drobno poszatkuj. Wszystkie składniki podziel na równe części i porozkładaj na talerze. Każdą porcję zalej wrzątkiem, dodaj po łyżce smalcu lub masła i dopraw solą oraz pieprzem. Teraz posyp wodzionkę poszatkowanym koperkiem i gotowe. Smacznego!
Wodzionkę często serwuje się z podanymi na osobnym talerzu bratkartoflami, czyli najpierw ugotowanymi, a następnie obsmażonymi ziemniakami. Tak też smakuje wyśmienicie.
Zobacz także wideo: Jak przygotować pyszną i szybką sałatkę. Jednym z jej składników jest chleb
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.