Witaminowa bomba. Dlaczego warto jeść granaty?
Granat jest nazywany owocem życia. To prawdziwa bomba witaminowa i eliksir młodości. Od siedmiu tysięcy lat granaty były stosowane w medycynie ludowej i uchodziły za naturalne lekarstwo. Istnieje też legenda, że każdy owoc granatu zawiera 613 ziarenek, które symbolizują żydowskie przykazania.
Granat – charakterystyka
Granatowiec właściwy rośnie w Azji Zachodniej, na Kaukazie i Półwyspie Indyjskim, to właśnie dzięki uprawie tej rośliny otrzymuje się owoce grantu, które na cały świecie są cenione jako źródło witamin i substancji odżywczych. Granat wielkością przypomina jabłko. Ma purpurową, dosyć twardą łupinę i intensywnie czerwone ziarenka w środku. Poszczególny odmiany granatu różnią się barwą skórki, która może też mieć kolor fioletowy, pomarańczowy lub brązowy.
Jakość granatu łatwo ocenić na podstawie wyglądzie jego skórki. Jeśli jest jednolita, pozbawiona plan i uszkodzeń, to możemy uznać, że ziarenka zawarte w środku również są dobrej jakości. Ciekawym patentem jest także ocenianie granatu na podstawie dźwięku, jaki wydaje. Wystarczy lekko nacisnąć palcem łupinkę. Jeśli usłyszymy wtedy charakterystyczne "skrzypienie" – owoc granatu jest dojrzały, a ziarenka w środku – soczyste i pełne smaku.
Granat – właściwości
Dobroczynny wpływ granatu na zdrowie człowieka jest nie do przecenienia. To źródło takich witamin, jak: A, C, E, B oraz wielu cennych minerałów, np. magnezu, potasu, jodu, krzemu i fosforu. Owoce granatu uchodzą za afrodyzjak i symbol płodności, ale też – lek na zmęczenie, stres i skuteczne narzędzie w walce z powstawaniem chorób nowotworowych. Ze względu na bardzo dużą ilość zawartych w granatach przeciwutleniaczy owoc skutecznie eliminuje wolne rodniki i przeciwdziała rozwoju komórek rakowych. Dzięki temu granat wspomaga leczenie nowotworów płuc, piersi, wątroby czy prostaty.
Niesłusznie lądują w koszu. Nigdy więcej nie wyrzucisz pestek z arbuza
Jedzenie owoców granatu poprawia także prace układu krążenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Usprawnia przepływ krwi, wzmacniają naczynka krwionośne i dzięki temu przeciwdziała miażdżycy. Osoby cierpiące na nadciśnienie i problemy z cholesterolem powinny na stałe włączyć granaty do diety, ponieważ owoce te obniżają zarówno cholesterol, jak i ciśnienie.
Sok z granatu powinien stać się także przyjacielem każdej kobiety, ponieważ łagodzi objawy PMS i pomaga przejść przez uciążliwości menopauzy. Fitohormony zawarte w owocach grantu poprawiają bowiem nastrój, pomagają uregulować pracę hormonów i zmniejszyć napady gorąca. Poza tym, jeden granat to tylko 80 kcal.
Granat – zastosowanie w kuchni
Granaty możemy jeść na surowo, dodając je do owsianki czy jogurtu, ale także przygotować z nich napoje i koktajle. Sok z grantów może też stanowić świetny dodatek do drinków i sosów. Owoce idealnie dopełniają smak dojrzewających serów, wędlin czy drobiu. Warto także dosypywać ziarenka granatu do sałatek, zwłaszcza tych zawierających szpinak i jarmuż.
Ciekawostka na temt owoców granatu: przeciwutleniaczy zawartych w granacie jest trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie, które słynie z właściwości antyoksydacyjnych.