Trwa ładowanie...
alkohol
21-04-2010 20:06

W Unii Europejskiej Polacy piją najmniej

Polacy, obok Litwinów i Łotyszy, piją najmniej alkoholu spośród narodów UE.

W Unii Europejskiej Polacy piją najmniejŹródło: archiwum, fot: archiwum
dylhvxl
dylhvxl

Jednak przez ostatnie trzy lata ponad dwukrotnie (do 19 proc.) wzrosła liczba Polaków pijących 2-3 razy w tygodniu - wynika z ogłoszonego w środę Eurobarometru.

Z sondażu, przeprowadzonego jesienią 2009 roku we wszystkich krajach UE na grupie respondentów powyżej 15. roku życia, wynika, że Polacy - obok Litwinów i Łotyszy - są najmniej pijącym narodem w całej Unii. Do sięgnięcia po alkohol w ciągu ostatnich 30 dni (przed ankietą) przyznało się 79 proc. Polaków, 77 proc. Litwinów i 74 proc. Łotyszy.
To niewiele w porównaniu z Włochami - tam odsetek pijących wyniósł najwięcej: 94 proc., czy Portugalią, Francją, Grecją i Bułgarią (91 proc.). Unijna średnia osób pijących w ciągu ostatniego miesiąca wyniosła 88 proc.

Z Eurobarometru wynika też, że 19 proc. Polaków, którzy sięgali po alkohol w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie, piło 2-3 razy w tygodniu. W 2006 roku taką deklarację złożyło ponad dwukrotnie mniej ankietowanych w Polsce, bo 9 proc. 5 proc. Polaków pije 4-5 razy w tygodniu; to o 1 punkt procentowy więcej niż w 2006 r. - wynika z Eurobarometru.

O 10 punktów procentowych spadł natomiast odsetek Polaków, którzy pili tylko raz w ciągu tygodnia z 83 proc. w 2006 r. do 73 proc. w 2009 r.). Do codziennego picia przyznało się zaledwie 1 proc. Polaków. To zdecydowanie mniej niż średnia unijna. Aż 14 proc. obywateli UE, którzy pili w ciągu ostatniego miesiąca, przyznało, że pije codziennie. 26 proc. obywateli UE sięgnęło po alkohol raz w tygodniu, 23 proc. - 2-3 razy w tygodniu, a 9 proc. - 4-5 razy w tygodniu.

Do sięgania po alkohol w ciągu ostatnich 12 miesięcy częściej przyznawali się w UE mężczyźni (84 roc.) niż kobiety (68 proc.). Jeden na dziesięciu obywateli UE, którzy sięgali po alkohol w ciągu ostatniego miesiąca, piło więcej niż 5 drinków w ciągu jednego spotkania. W tej grupie najwięcej, bo 33 proc., stanowi młodzież w wieku od 15-24 lata. 69 proc. ankietowanych Europejczyków piło w ciągu jednego wieczoru czy spotkania dwa drinki lub więcej. W Polsce 55 proc. piło 1-2 drinki, 20 proc. - 3-4, a 2 proc. - 10 drinków lub więcej.

dylhvxl

Większość obywateli UE nie potrafi podać poprawnej odpowiedzi na pytanie o dozwolony limit stężenia alkoholu we krwi kierowców w ich kraju: tylko 27 proc. (w Polsce - 25 proc.) potrafi podać prawidłową odpowiedź. 48 proc. Polaków - najwięcej w UE - uważa, że najbezpieczniejszą opcją dla kierowców jest całkowita rezygnacja z picia przed planowaną podróżą.

Karolina Przewrocka(PAP)

fot: flickr.com/arxetures/cc 2.0/at/sa

Polecamy również:

dylhvxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dylhvxl
Więcej tematów