Trwa ładowanie...
d2r5ji4

Uniwersalny pomocnik kucharza. Robot planetarny w dobrej cenie

Robot planetarny to wszechstronny sprzęt, który sprawdzi się w kuchni każdej osoby, która lubi gotować. Pozwoli nie tylko przygotować ciasto na wypieki, ale również wiele innych potraw. Roboty działają w pełni automatycznie i mogą oszczędzić ci wiele pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Praca w kuchni będzie prawdziwą przyjemnością
Praca w kuchni będzie prawdziwą przyjemnością (iStock.com, Fot: Dmitry_Evs)
d2r5ji4

Roboty planetarne są nieco droższe niż tradycyjne miksery, ale różnicę cenową rekompensują dodatkowymi interesującymi funkcjami, które znacznie skrócą czas potrzebny na przygotowanie potraw.

Nazwa "robot planetarny" wzięła się od ruchu mieszadeł, które po włączeniu obracają się zarówno wokoło własnej osi, jak i wokół misy, w której znajdują się składniki. Dzięki temu nie musisz bawić się w ręczne wyrabianie ciasta na chleb czy pizzę, wystarczy wsypać składniki do środka, włączyć przycisk i co jakiś czas sprawdzać, czy konsystencja masy jest odpowiednia.
Roboty planetarne mają znacznie większą moc niż tradycyjny mikser, często przekracza ona nawet 1000 W. To z kolei pozwala na przygotowywanie znacznie większej gamy potraw. Urządzenia o niskiej mocy mogą mieć problemy z należytym wyrobieniem ciężkiego ciasta.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Roboty planetarne składają się z trzech części:

d2r5ji4

Korpus. Powinien być możliwie jak najbardziej stabilny, aby urządzenie nie przesuwało się po blacie podczas pracy. Dlatego roboty planetarne są o wiele cięższe niż miksery, a dodatkowe przyssawki jeszcze bardziej zwiększają stabilizację.

Misa. W większości modeli do dyspozycji masz misy wykonane ze stali nierdzewnej o dużej wytrzymałości. Nieco rzadziej spotyka się misy ze szkła hartowanego, które są nieco grubsze i cięższe, ale pozwalają śledzić proces mieszania bez zaglądania do środka. Tańszą alternatywą jest misa plastikowa. Pojemność misy jest zależna od modelu robota, jednak waha się zwykle w granicach 4-6 litrów. Warto zainwestować w misę z osłonką, która zapobiega rozchlapywaniu się masy.

Robot planetarny to niezastąpiony pomocnik w każdej kuchni Shutterstock.com
Robot planetarny to niezastąpiony pomocnik w każdej kuchni

Głowica. To do niej przytwierdza się końcówki robocze. Poza mieszadłem, końcówką do ubijania czy hakiem do wyrabiania ciężkiego ciasta można przytwierdzić do niej również dodatkowe akcesoria.

Przystawki. Podstawowe roboty planetarne wyposażono w kilka rodzajów mieszadeł, jednak wiele modeli można rozbudowywać o dodatkowe akcesoria, w tym chociażby maszynkę do mielenia mięsa, końcówkę do przygotowywania makaronów czy sokowirówkę. Wiele modeli wyposażono również w akcesoria przystosowane do ucierania i szatkowania warzyw.

Dobrej jakości robot planetarny to doskonały sprzęt dla osób, które uwielbiają gotować i chcą skrócić czas przygotowywania posiłków do minimum. Dobry robot przyda się nie tylko do zagniatania ciasta, po odpowiedniej rozbudowie stanie się jedynym sprzętem, którego będziesz potrzebować w kuchni.

d2r5ji4

Podziel się opinią

Share

d2r5ji4

d2r5ji4