Topinambur zamiast ziemniaków
Dziś topinambur jest mało popularny, choć gdyby nie szybka kariera ziemniaka to właśnie on gościłby na polskich stołach jako podstawowy składnik dań obiadowych. To wszechstronne warzywo można serwować na wiele oryginalnych sposobów, urozmaicając w ten sposób codzienną dietę i poprawiając znacznie stan zdrowia.
Czym jest topinambur?
Topinambur to nic innego jak bulwa pochodzącego z Ameryki Północnej słonecznika bulwiastego. W indiańskiej diecie odgrywał bardzo ważną rolę jeszcze w okresie prekolumbijskim. W okresie wielkich odkryć geograficznych, podobnie jak wiele innych warzyw i przypraw, trafił on do Europy i Azji, szybko zdobywając popularność. Pojawienie się mody na ziemniaki w XVIII w. przerwało jednak tę błyskotliwą karierę, spychając słonecznikową bulwę na dalszy plan.
Dziś najbardziej popularny jest w kuchni francuskiej, choć zainteresowanie nim wzrasta i w innych krajach. Wraz z modą na zdrową żywność wraca do łask, zaś o jego leczniczych właściwościach mówi się coraz więcej.
Właściwości lecznicze
To rzadkie warzywo zawiera wiele witamin, jednak największe korzyści przynosi osobom cierpiącym na cukrzycę. Nie zawiera skrobi, zaś zastępująca ją inulina przekształca się w ludzkim organizmie w cukry proste. Dla diabetyków to bardzo korzystne rozwiązanie, choć nie są oni jedynymi pacjentami korzystającymi z leczniczych właściwości topinamburu. Jest on zalecany również osobom po chemioterapii oraz w przypadku problemów związanych z zapaleniem dróg moczowych.
Zalety tej bulwy docenić powinny jednak i osoby zdrowe, chcące cieszyć się dobrą formą jak najdłużej. Topinambur korzystnie wpływa na cały układ pokarmowy i poprawia przemianę materii. Ma też dobry wpływ na pracę serca oraz nerek. Jest zalecany również w stanach przewlekłego zmęczenie oraz osobom, których układ odpornościowy wymaga dodatkowego wsparcia. To smaczny i prosty sposób na wzmocnienie zdrowia.
Topinambur od kuchni
Topinambur może stać się podstawą wielu oryginalnych dań. Jego wyjątkowy, lekko orzechowy i słodkawy smak czyni z niego doskonały składnik surówek i sałatek. Można podawać go również zamiast ziemniaków do dań głównych, jako purée. Zarówno gotowane, jak i smażone bulwy smakują wyśmienicie, zaś ich przygotowanie jest bardzo proste. Gotuje się je tak samo jak ziemniaki, z tym że czas gotowania jest znacznie krótszy.
Aby topinambur nie ściemniał w czasie gotowania, do osolonej wody można dodać kilka kropel soku z cytryny. Z tej wyjątkowej bulwy można przygotować również frytki i chipsy, jest ona również idealnym warzywem do licznych zup.