Tłuszcze odgrywają istotną rolę w rozwoju niemowląt
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają znaczący wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój dziecka już w pierwszych miesiącach jego życia. Dużą rolę przypisuje się zawartej w mleku kobiecym frakcji kwasów tłuszczowych omega-6 oraz omega-3, a także ich pochodnym długołańcuchowym. Dostarczają one dziecku niezbędnych składników dla prawidłowego rozwoju organizmu. Warto wiedzieć, że kwasy omega-3 i omega-6 znajdują się również w oleju rzepakowym. Może on być spożywany przez kobiety w ciąży oraz dzieci już od 6 miesiąca życia.
Obecność tłuszczów w diecie dziecka, a zwłaszcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest bardzo ważna. To właśnie w oleju rzepakowym zawarte są cenne kwasy nienasycone: linolowy (omega-6) i alfa-linolenowy (omega-3), które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tłuszcze powinny dostarczać ok. 30-45 procent całodobowego zapotrzebowania na energię u dziecka. W codziennej diecie niemowlęcia powinno znaleźć się 10-20 g oleju roślinnego. 1-2 łyżki oleju rzepakowego dziennie pokryją zapotrzebowanie na kwasy omega-6 i omega-3 w diecie najmłodszych.
Eksperci szczególnie polecają olej rzepakowy, ze względu na jego właściwości. Należy podkreślić, że w oleju rzepakowym jest nawet 10 razy więcej kwasów omega-3 niż w oliwie z oliwek i warto wprowadzić go do diety dziecka wraz z produktami uzupełniającymi - najczęściej od 6. miesiąca życia - tłumaczy prof. dr hab. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka. Używany w potrawach olej rzepakowy wspiera prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12 miesiąca życia. Przyczynia się też do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
Odrobinę oleju można dodawać do zup i przecierów warzywnych. Idealnie pasuje do sosów, ale również można maczać w nim chleb i uczyć dziecka zdrowych nawyków żywieniowych.
W drugim roku życia dziecko powinno stopniowo przechodzić z diety niemowlęcej na zdrową, zbilansowaną dietę zbliżoną do tej, którą stosują dorośli.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.olejrzepakowy.com i na facebooku www.facebook.com/olej.rzepakowy.skarbem.europy
„Treść niniejszej kampanii promocyjnej wyraża poglądy wyłącznie jej autora, za którą ponosi on bezwzględną odpowiedzialność. Komisja Europejska ani Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (CHAFEA) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za potencjalne wykorzystanie zawartych w niej informacji.”
WP Kuchnia na: