Tania, zdrowa i odchudzająca. Kapusta według Agnieszki Maciąg zmieni twoje myślenie o tym warzywie
"To poczciwe warzywo przeżywa obecnie swój renesans" – pisze na swym blogu Agnieszka Maciąg. Jej zachwyt to nie subiektywna ocena. Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia podkreślają, że dobrze przygotowana kapusta jest niezwykle zdrowa i wspomaga odchudzanie, a modelka podaje na nią przepis.
Kapusta o mocy odchudzającej i wspierającej organizm to taka bez boczku, mięsa i zwierzęcego tłuszczu. Ma mało kalorii i bardzo dużo wartości odżywczych. Kapusta jest źródłem błonnika pokarmowego, więc syci na długie godziny bez poczucia przejedzenia i ciężkości. Ponadto, oczyszcza organizm i dostarcza zapasów witamin A, K oraz C. Jest również źródłem wapnia, kwasu foliowego, magnezu, fosforu, potasu i manganu.
Zła sława kapusty, jako warzywa mało wartościowego, wzięła się ze skojarzenia kapusty z ciężkimi, tłustymi daniami. Tymczasem, kapusta to krewniak modnego jarmużu, docenianych brokułów, czy nielubianej, ale znanej jako zdrowej, brukselki. Dzięki kapuście poprawia się praca jelit, wzmacnia układ nerwowy. Mniej chorujemy, a także obniża się ryzyko zachorowania na nowotwory. Poniższy przepis szczególnie polecany jest nie tylko osobom dbającym o linię, ale również cierpiącym na niedoczynność tarczycy.
"Odważnie i radośnie łączę w mojej kuchni smaki z odległych krain z tym, co polskie, a wychodzą z tego… istne czary!" – pisze modelka na swojej stronie agnieszkamaciag.pl, reklamując w ten sposób przepis własnego autorstwa, dzięki któremu będziemy jeść i chudnąć.
Do przygotowania odchudzającej kapusty potrzebujemy kapusty świeżej i kiszonej, cebuli, czosnku i imbiru. To podstawa. Doprawiamy ją kolendrą, kminem rzymskim, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, kurkuma, curry, cząbrem i ziołami prowansalskimi. Nietypowym dodatkiem są rodzynki lub suszone śliwki. Warto mieć przygotowane również pomidory oraz marchew, zwłaszcza jeśli tej ostatniej nie ma w składzie kapusty kiszonej. Wówczas startą marchew dodajemy podczas gotowania.
Gotowanie zaczynamy od podsmażenia na maśle klarowanym, w dużym rondlu, wszystkich przypraw. Zaczynamy od kminu i kolendry, a gdy zaczną pachnieć, dorzucamy resztę. Po chwili dodajemy cebulę, czosnek i imbir. Delikatnie podsmażamy, by następnie wrzucamy kapustę i rodzynki lub śliwki. Całość należy zalać bulionem warzywnym. Kapusta powinna dusić się aż do miękkości. Pod koniec gotowania można dodać pokrojone i obrane ze skórki pomidory. Kapusta pasuje do wszystkich kasz, ziemniaków oraz ryb.