Trwa ładowanie...

Szczypki. Słodki smak na Lubelszczyźnie

Wbrew pierwszym skojarzeniom z nazwą, szczypki nie są żadnymi narzędziami do pracy w warsztacie lub salonie piękności ani szczypiącymi owadami. To wyjątkowe przysmaki regionalne o charakterystycznym wyglądzie, przypominającym zmniejszoną, białą lub kolorową szczapę drewna.

Szczypki. Słodki smak na LubelszczyźnieŹródło: Instagram.com
d39w3z3
d39w3z3

Niech was jednak to małe podobieństwo nie zwiedzie, bowiem jest to przysmak wyjątkowo słodki, przypominający chrupiącą watę cukrową. Najlepiej smakuje po odpowiednim "wysezonowaniu": nabiera chrupkości i szczypkowego uroku z czasem. Tuż po zakupie może być twardy - mniej do chrupania, a bardziej jak długi cukierek.

Skąd się pojawiły szczypki?

Szczypki są ciekawym produktem regionalnym, kojarzonym przede wszystkim z odpustami. Mają kształt pałeczek o długości 12-15 cm i średnicy około 2 cm.

Powstają dzięki wielokrotnemu rozciąganiu i składaniu masy cukrowej. Kiedyś występowały głównie w kolorze białym, obecnie można spotkać je w różnych kolorach i smaku charakterystycznym dla danego koloru, np. żółte o smaku lekko cytrynowym, czerwone o smaku truskawkowym czy jasnobrązowe o smaku kakao.

d39w3z3

Czy są popularne?

Szczypki można trafić głównie na Lubelszczyźnie, najczęściej w mniejszych miejscowościach poza Lublinem. Podobnie do pańskiej skórki, pojawiają się głównie okazjonalnie – na festynach, odpustach oraz przy okazji odwiedzin grobów z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Raczej nie należą do produktów kupowanych jako deser do obiadu lub prezent/nagroda dla dzieci, jednak warto o nich pamiętać, bo dla wielu osób są skojarzeniem mocno osadzonym w dzieciństwie. Z czym są kojarzone? Z kolorowym opakowaniem z celofanu, słodyczą i możliwością połamania zębów.

Jak zrobić szczypki domowym sposobem?

Składniki:

  • 160 ml wody
  • 80 g cukru
  • 6 białek dużych jaj
  • 8 g żelatyny spożywczej
  • 2.5 płaskiej łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • odrobina barwnika spożywczego w pożądanym kolorze
  • 1 łyżka syropu smakowego

Przygotowanie: wlej wodę do rondelka, dodaj cukier i syrop smakowy oraz odrobinę barwnika (możesz dawkować, aż uzyskasz pożądany kolor). Zagotuj wszystko i po 2 minutach dodaj żelatynę – mieszaj intensywnie, aż wszystko się rozpuści. Zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia. Do miski wbij białka i ubijaj na sztywną pianę, jednocześnie dolewając malutką strużką ciepły syrop cukrowy. Wymieszaj wszystko i przelej do cienkich foremek o dł. 15-20 cm i szerokości 1-2 cm (foremki zabezpiecz folią i mąką ziemniaczaną, aby łatwiej wyjąć gotowy produkt). Odstaw do wystygnięcia na kilka godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ TEŻ: Te gesty to jednoznaczny komunikat. Wypatruj ich podczas randki

d39w3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39w3z3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj