Surówka z marchewki. Jak przygotować uniwersalny dodatek do obiadu?
Surówka z marchewki sprawdzi się przy wielu daniach głównych. W końcu wykorzystujemy bardzo popularne warzywo w polskiej kuchni, które jest wręcz niezbędne przy codziennym gotowaniu. Każda surówka z marchewki posiada szereg właściwości odżywczych oraz witaminy, dlatego też powinna być wprowadzona w mniejszej lub większej częstotliwości.
Surówka z marchewki zapewnia solidną porcję beta-karotenu, który naturalnie pomaga przy opalaniu skóry oraz bardzo dobrze wpływa na wzrok i odporność całego organizmu. Regularnie jedzona surówka z marchewki może zablokować komórki rakowe, ponieważ posiada w sobie kwas retinowy, który wspomaga działanie witaminy A. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym, jaki wariant surówki z marchewki wybrać, pomyśl o poniższych przykładach.
Surówka z marchewki – klasyka gatunku
Składniki:
- 4 duże marchewki;
- sok z połówki cytryny;
- szczypta soli;
- szczypta cukru.
Przygotowanie:
Opłucz i oskrob marchewkę. Następnie zetrzyj ją na tarce o drobnych oczkach i skrop sokiem z cytryny, dodaj cukier i sól. Tak przygotowana surówka z marchewki świetnie zaprezentuje się szczególnie z daniami mięsnymi.
Surówka z marchewki – owocowa wariacja
Składniki:
- 3 marchewki;
- pęczek natki pietruszki;
- ananas w puszcze;
- rodzynki;
- 2 łyżki majonezu/śmietany;
- słodkie jabłko.
Przygotowanie:
Klasycznie zetrzyj marchewkę i dodaj do niej posiekaną natkę pietruszki oraz pokrojonego w kostkę ananasa. Następnie dorzuć garść rodzynek i wymieszaj całość z majonezem albo śmietaną. Połącz marchewkę ze startym słodkim jabłkiem. Surówka z marchewki i owocami najlepiej skomponuje się z daniami rybnymi.
Surówka z marchewki – ostry posmak chrzanu
Składniki:
- 3 średnie marchewki;
- rodzynki;
- 2 łyżki startego chrzanu;
- 2 łyżki jogurtu naturalnego;
- łyżka majonezu;
- szczypta soli;
- szczypta pieprzu;
- 3 łyżeczki soku z cytryny.
Przygotowanie:
Obierz marchewkę i zetrzyj na większych oczkach. Jogurt wymieszaj z majonezem, sokiem z cytryny solą oraz pieprzem, a na koniec dodaj chrzan. Wszystkie składniki połącz ze sobą i dodaj namoczone uprzednio rodzynki. Surówka z marchewki i chrzanu świetnie współgra z każdym mięsnym daniem.
Surówka z marchewki – co jeszcze warto wiedzieć?
Podstawowym składnikiem surówki jest marchewka i należy jej poświęcić więcej czasu. Zaopatrz się przede wszystkim w marchewkę o długim korzeniu, natomiast w przypadku wyciskania soku – lepszą alternatywą będzie grube i krótkie warzywo. Nie trzymaj zbyt długo namoczonej marchewki w wodzie, bo utracisz jej cenne właściwości. Jeśli chcesz, aby surówka z marchewki była soczysta wystarczy, że przykryjesz warzywo wilgotną ścierką.