Superfood w kolorze czarnym, czyli dlaczego zamienić biały czosnek na fermentowany
Czosnek to jeden z naturalnych antybiotyków, po które chętnie sięgamy w polskiej kuchni. Okazuje się jednak, że ma konkurencję w postaci koreańskiej wersji. Wyróżnia ją czarny jak smoła kolor i niesamowite właściwości zdrowotne.
Nie jest to specjalna odmiana, a po prostu odpowiednio przetworzona wersja popularnego dodatku. Za źródło pochodzenia przysmaku uważa się kuchnię koreańską, ale kraje Zachodu podłapały fenomen czarnego czosnku.
Jak powstaje?
Czarny czosnek to w rzeczywistości wynik długiej fermentacji. Przez ponad miesiąc przechowywany jest w temperaturze 65-80 stopni C. Następnie odstawiany jest na 45 dni, aby przeszedł proces utleniania. Tak przygotowany nabiera słodkawego posmaku, który można przyrównać do smaku wędzonej słodkiej śliwki. Innym przypomina z kolei ocet balsamiczny. Zmienia się także konsystencja ząbków - z twardych robią się miękkie jak masło. Co ciekawe, produkt całkowicie traci swoją charakterystyczną ostrość. Jednak nie ulatują z niego prozdrowotne właściwości.
Antyrakowe właściwości
Jak wynika z badań, opublikowanych w 2007 roku w czasopiśmie "Global Science Book", czarny czosnek wykazuje silne działanie antynowotworowe. Zespół japońskich badaczy dowiódł, że może powodować zmniejszanie się guzów. Należy jednak zaznaczyć, że większość przeprowadzonych do tej pory testów wykonano na zwierzętach i wciąż nie ma oficjalnego naukowego potwierdzenia, że czosnek może mieć taki wpływ również na człowieka.
Wzmocnienie organizmu
Po ten produkt mogą sięgać także osoby, które cierpią na sezonowe osłabienie. Regularnie przyjmowany dostarczy do organizmu allicynę, czyli substancję bogatą w siarę. To właśnie ten składnik jest niezbędny do walki z bakteriami, wirusami czy pasożytami.
Przyjaciel dla serca i układu krażenia
Przeciwutleniacze to także pomoc dla sercowców. Osoby skarżące się na problemy z tym organem powinny włączyć do diety produkty bogate w antyutleniacze. Jednym z nich jest też czarny czosnek. To naturalny sposób na zmniejszenie liczby wolnych rodników, odpowiedzialnych za proces utleniania cholesterolu i niszczenie błon komórkowych. Tym samym to profilaktyka miażdżycy i chorób serca. Czarny czosnek poleca się także pacjentom, którzy chcą unormować poziom cholesterolu czy obniżyc zbyt wysokie ciśnienie.