Trwa ładowanie...

Solidne i praktyczne. Garnki do nowoczesnej kuchni

Dobre garnki to podstawa gotowania. Na rynku znajdziesz sporo garnków w różnych rozmiarach i wykonanych z różnych materiałów. Wybranie odpowiedniego modelu do kuchni nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Praktyczne zestawy do każdej kuchniPraktyczne zestawy do każdej kuchniŹródło: Adobe Stock
d46gijm
d46gijm

Zamiast kupować pojedyncze garnki, postaw na zestaw. Każdy egzemplarz z serii sprawdza się tak samo dobrze, równie szybko się nagrzewa, a ponadto są one idealnie dopasowane do siebie, co ułatwia przechowywanie. Jeśli szukasz modeli, które będą jeszcze bardziej kompaktowe, zdecyduj się na komplet z odpinanymi rączkami. Dzięki temu możesz łatwiej przechowywać gotowe potrawy w lodówce, a nawet piec je bezpośrednio w garnku bez obaw, że rączka się stopi. To oszczędność miejsca i pieniędzy.

Powłoka ma znaczenie

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na powłokę, którą pokryte jest wnętrze garnka. Najczęściej wyróżnia się garnki emaliowane, te z powłoką ceramiczną bądź teflonem lub nawet tytanem. Emalia ma szeroką liczbę zastosowań i jest umiarkowanie odporna na zarysowania. Garnki z powłoką ceramiczną należą do najtrwalszych na rynku i przewyższa je jedynie powłoka tytanowa. Teflon jest bardzo delikatny i wymaga używania drewnianych łopatek czy łyżek, ale w zamian za to sprawia, że potrawy nie przywierają, a także pozwala gotować bez użycia tłuszczu.

Jakie tworzywo wybrać?

Najwyższą trwałość mają garnki żeliwne czyli wykonane ze stopu żelaza z węglem. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż klasyczne modele ze stali nierdzewnej, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć przez wiele lat. Doskonale przewodzą ciepło, co sprawia, że żeliwne garnki świetnie nadają się do długotrwałego gotowania. Niestety, używanie wymaga dość sporej wprawy i umiejętnego natłuszczania gdyż jedzenie bardzo łatwo przywiera do żeliwa. Garnki i patelnie tego typu są również zauważalnie cięższe niż inne odpowiedniki.

Najczęściej używanymi garnkami, zarówno w domowych kuchniach, jak i profesjonalnych restauracjach, będą modele ze stali nierdzewnej. Jest bardzo trwała i łatwa w czyszczeniu, a dodatkowo utrzymuje swój nienaganny wygląd przez wiele lat. Są to dobre garnki na indukcję, ale można ich używać także w piekarniku (pod warunkiem, że nie mają rączek wykonanych z tworzywa sztucznego, mogłyby się stopić). Są również odporne na bardzo wysoką temperaturę.

d46gijm

Najtańsza opcja to garnki wykonane z aluminium. Są cienkie, lekkie i cechują się przyzwoitą wytrzymałością. Dodatkowo dobrze przewodzą ciepło. niestety są o wiele mniej odporne na zarysowania i odkształcanie się dna.

Pamiętaj, że wybór garnków zależy również od kuchenki, którą dysponujesz. Mając do dyspozycji płytę indukcyjną, musisz zaopatrzyć się w modele wykonane z materiału ferromagnetycznego. W przeciwnym wypadku płyta nie będzie "wykrywać" garnka i w efekcie nie podgrzeje go. W przypadku kuchni gazowej i elektrycznej ten problem nie występuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d46gijm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46gijm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj