Soczewica na zdrowie
Nie tylko fasola, groch czy soja. Także soczewica coraz częściej pojawia się na naszych stołach. I dobrze, bo to jedna z najzdrowszych przedstawicielek roślin strączkowych!
Soczewica znana jest od czasów prehistorycznych. Jak wynika z prac naukowych, była jadana już w neolicie. W starożytnej kuchni greckiej i rzymskiej uchodziła raczej za tanią i sycącą potrawę ubogich, natomiast w kuchni żydowskiej łączono ją z pszenicą i w takiej formie była daniem pokutnym. W niektórych krajach karmiono nią głównie bydło.
Dziś jest jednym z elementów kulinarnej tradycji włoskiej nocy sylwestrowej. Ponieważ przypomina małe monety, traktowana jest jako symbol bogactwa. Oczywiście soczewica nie tylko przynosi szczęście, ale przede wszystkim służy zdrowiu. Jest źródłem tanin, które niedawno pod lupę wzięli naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Badacze doszli do wniosku, że związki te mogą chronić przed różnego rodzaju nowotworami, a nawet spowalniać tempo podziału komórek rakowych. Taniny działają przeciwbakteryjnie i wpływają korzystnie na mikroflorę jamy ustnej i jelit. Związki te są również silnymi przeciwutleniaczami, które neutralizują wolne rodniki uszkadzające podstawowe struktury komórek.
Co jeszcze znajdziemy w soczewicy? To roślina o wysokiej zawartości białka. Trzeba przyznać, że jest ona imponująca: w 100 g nasion znajduje się od 25 do 28 g białka. Posiada też lizynę - aminokwas, który przyspiesza proces budulcowy białek, wzmacnia kości i mięśnie. Poza tym soczewica zawiera skrobię, składniki mineralne (wapń, fosfor, żelazo), a także beta-karoten i witaminy - przede wszystkim z grupy B. Wysoka zawartość kwasu foliowego reguluje funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga powstawanie krwinek czerwonych. Trzeba wspomnieć też o żelazie, które przeciwdziała anemii.
Soczewica jest dość kaloryczna (ok. 350 kcal/100 g). Duży wpływ mają na to węglowodany, z których większość stanowi łatwo przyswajalna skrobia. Na szczęście nasiona mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu świetnie sprawdzają się także w diecie osób cierpiących na cukrzycę. Krótko mówiąc, soczewica jest jedną z najzdrowszych roślin strączkowych.
W sklepach dostaniemy najczęściej brązową odmianę o charakterystycznym smaku. Dostępne są też zielone, czerwone i żółte nasiona.
- Soczewica jest bardziej wyrazista w smaku niż soja, dlatego z każdym rokiem zyskuje coraz szersze grono zwolenników. I chociaż w Polsce jest bardzo rzadko uprawiana, coraz częściej pojawia się na naszych stołach - mówi Janusz Myjak, szef kuchni w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój. - Jest łatwa w przygotowaniu. Ziarna wystarczy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i ugotować. Tak przygotowaną soczewicę możemy wykorzystać na wiele sposobów: jako dodatek do dań głównych, do zup, do różnego rodzaju sałatek. Można też piec pasztety, nadaje się na wszelkiego rodzaju farsze i nadzienia. Moim ulubionym jest farsz do pierogów z borowików i soczewicy (przepis poniżej). Warto pokusić się o przygotowanie kilku dań, tym bardziej, że w postaci suszonej lub konserwowej jest dostępna cały rok. Warto też pamiętać, że wszelkie odmiany soczewicy są niezastąpione w kuchni wegetariańskiej.
Przepis na pierogi z soczewicą i borowikami okraszone rumianą cebulą
Składniki na 6 porcji
Farsz:
soczewica brązowa, ugotowana 400 g,
borowiki 350 g,
cebula 1 sztuka,
masło 60 g,
sól, pieprz do smaku.
Ugotowaną soczewicę zmielić. Cebulę pokroić w drobną kostkę, zeszklić na maśle, dodać bardzo drobno pokrojone borowiki, dusić na wolnym ogniu do momentu, aż zaczną się rumienić. Połączyć z soczewicą i doprawić solą i pieprzem do smaku.
Ciasto:
mąka 500 g,
jajo 1 sztuka,
olej 1 łyżka.
Zagniatać ciasto, dodając wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Rumiana cebula do pierogów:
cebula 120 g
masło 80 g
pęczek natki pietruszki.
Cebulę pokroić bardzo drobno, zrumienić na maśle, cały czas mieszając. Ugotowane pierogi omaścić rumianą cebulą i posypać posiekaną zieloną pietruszką.
ml/mmch/kuchnia.wp.pl