Trwa ładowanie...

Skąd biorą się czarne plamki na kapuście pekińskiej? Czy taka kapusta wciąż nadaje się do jedzenia?

Zdarza się, że w kapuście pekińskiej znajdujemy czarne plamki. Zastanawiamy się wtedy, czy taką kapustę wciąż możemy zjeść, czy jednak trzeba ją wyrzucić i czym w ogóle są te czarne plamki? Radzimy

Kapusta pekińskaKapusta pekińskaŹródło: Adobe Stock, fot: pat condron
d1w40yr
d1w40yr

Skąd biorą się czarne plamki?

Za czarne plamki na kapuście pekińskiej odpowiedzialna jest choroba o nazwie pieprzowa plamistość. Dotyka ona warzywa kapustne, które są długo przechowywane. Choroba może ujawnić się też pod wpływem niskich temperatur. Kapusta pekińska lubi temperaturę pokojową, dlatego, zamiast wkładać ją do lodówki lepiej trzymać ją na kuchennym blacie.

Plamki mogą pojawić się na kapuście, nawet jeśli przetrzymywana była ona w sposób prawidłowy. Na rozwój tej choroby wpływ ma bowiem wiele czynników. Powodem może być na przykład przenawożenie kapusty lub zbyt wczesne jej zebranie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te produkty pełne są niezdrowych dodatków

Czy można jeść kapustę z czarnymi plamkami?

Część naukowców twierdzi, że taką kapustę można jeść, jeśli wyrzucimy wierzchnie liście, a kapustę poddamy obróbce termicznej. Takiej kapusty nie jemy więc na surowo, w sałatkach czy surówkach, a raczej dodajemy ją do zup czy gulaszów.

d1w40yr

Istnieje także druga grupa naukowców, którzy zdecydowanie odradzają spożycie takiej kapusty, ponieważ mogą znajdować się na niej zarodki groźnych dla człowieka grzybów. Rozsądniej będzie więc taką kapustę od razu wyrzucić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w40yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w40yr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj