Schabowe kieszonki – to może być pyszne
Szukasz smacznego i prostego pomysłu na obiad? Przygotuj schabowe kieszonki, które dają duże pole do popisu kulinarnej fantazji – można je nadziać serem, pieczarkami, rozmaitymi warzywami czy ziołami. Efekt końcowy zaspokoi kulinarny gust nawet największego konesera.
Zaczęło się od kotleta schabowego, który w powszechnej opinii gości w polskiej kuchni od niepamiętnych czasów, jednak jego historia jest znacznie krótsza i sięga XIX wieku. Wcześniej wieprzowina nie była specjalnie szanowana, zwłaszcza przez wyższe klasy społeczne.
"Kotlet schabowy, golonka, a także szynki, kindziuki i kiełbasy z wieprzowiny wydają nam się dziś tradycyjnymi, odwiecznymi daniami kuchni polskiej. Ich awans do grona cenionych i opisywanych w książkach kucharskich dań jest stosunkowo świeżej daty i wiąże się z upadkiem staropolskiej kuchni szlacheckiej, która w końcu XVIII i na początku XIX wieku upadła pod naporem francuskiego wyrafinowania, niemieckiej przyzwoitości i ludowej prostoty" – pisze prof. Jarosław Dumanowski w artykule "W poszukiwaniu staropolskiej wieprzowiny".
W XX wieku "schaboszczak" na dobre zawojował polskie stoły, nie stracił popularności nawet w siermiężnych czasach PRL-u, gdy mięso stało się towarem deficytowym. "Potem wyśnimy sen kolorowy, sen malowany / Z twarzą wtuloną w kotlet schabowy, panierowany" – śpiewał Wiesław Gołas w niezapomnianym szlagierze "W Polskę idziemy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Panierka Panko. Idealna do schabowego
Prawdopodobnie właśnie w tym okresie upowszechniło się inne ciekawe danie na bazie schabu – wycinane w mięsnych płatach kieszonki, które można wypełnić rozmaitym nadzieniem, po usmażeniu uzyskując potrawę bogatą w smaki i aromaty. Ich przygotowanie nie jest skomplikowanym zadaniem.
Schab – wartości odżywcze
Bazą potrawy jest oczywiście schab, czyli mięso pozyskiwane z odcinka piersiowo-lędźwiowego tuszy wieprzowej. To produkt, który – o ile pochodzi od sprawdzonego dostawcy – dostarcza sporo wartości odżywczych.
Jest m.in. bogatym źródłem cennych białek charakteryzujących się wysoką wartością biologiczną oraz zawierających wszystkie aminokwasy egzogenne, i to w optymalnych proporcjach. W porównaniu z mięsem wołowym schab wieprzowy wyróżnia się korzystniejszym profilem kwasów tłuszczowych – niższą zawartością kwasów nasyconych i znacznie wyższą wielonienasyconych. Kryje w sobie mniej cholesterolu niż drób, jest od niego także mniej kaloryczny (100 g schabu dostarcza 152 kcal, a taka sama porcja kurczaka – 158 kcal).
Produkt dostarcza niewiele sodu, co w połączeniu z wysoką zawartością cennego potasu przemawia za zasadnością jego stosowania w diecie osób borykających się z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Wieprzowina jest też bogatym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza oraz witaminy E, jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy powstrzymującego m.in. procesy starzenia organizmu (nieprzypadkowo bywa nazywana "witaminą młodości").
Kieszonki schabowe – jak to zrobić
Do przygotowania kieszonek potrzebujemy sześciu plastrów schabu, dość grubych, by można było przygotować z nich sakiewki. Mięso lekko rozbijamy, oprószamy solą, pieprzem i ewentualnie płatkami chili (wersja dla osób lubiących pikantne smaki), pozostawiamy na pół godziny. Po tym czasie nacinamy je tak, by powstała kieszonka. W niektórych przepisach schab przecinamy na pół (jednak nie do samego końca), a po nałożeniu farszu spinamy wykałaczkami albo zszywamy nicią kuchenną.
Z czego przygotować nadzienie? Najbardziej popularnym rozwiązaniem są podsmażone pieczarki i cebula, a także tarty lub pokrojony w cienkie plasterki ser żółty (świetnie sprawdza się wyrazisty cheddar). Jednak kieszonki można wypełnić także podsmażonymi lub duszonymi warzywami (porem, fasolką szparagową, papryką, marchewką, dynią czy szpinakiem). Smaku potrawie doda trochę przecieru pomidorowego, musztardy albo pikantnego sosu. Farsz warto wzbogacić świeżymi lub suszonymi ziołami: szałwią, majerankiem, tymiankiem albo rozmarynem.
Tak przygotowane kieszonki wstawiamy do lodówki na pół godziny, a następnie obtaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Jeśli chcemy uniknąć wchłaniającej tłuszcz panierki możemy wykorzystać siemię lniane, czarny sezam, nasiona słonecznika lub zmielone suszone pomidory.
Sakiewki smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu, najlepiej smalcu. Możemy je także tylko podsmażyć na patelni, a później przełożyć do naczynia żaroodpornego i dopiec w piekarniku nagrzanym do 180 st., podlewając np. jabłkowym cydrem.
Schabowe kieszonki serwujemy z frytkami albo ziemniaczanym puree. Warto podać do nich sos, np. chrzanowy lub musztardowy, a także delikatną sałatkę.