Sałacianka – co to jest i jak zrobić?
Sałacianka to nic innego, jak zupa z sałaty. W przeciwieństwie do szczawiu lub szpinaku, sałata nie ma wyrazistego smaku. Może dlatego znacznie częściej znajdziemy ją w różnego rodzaju sałatkach lub kanapkach jako dodatek. Tymczasem sałatę można nie tylko jeść na surowo, ale również smażyć, gotować, piec i miksować. Świetnie sprawdzi się także jako podstawa smacznej zupy. Szczególnie, że sałata jest zdrowa i niskokaloryczna.
Przepis na sałaciankę
Sałaciankę można zrobić na kilka sposobów. Istnieje wersja mniej lub bardziej bogata, a każda z nich ma swój urok i wyjątkowy smak.
Składniki na sałaciankę z boczkiem:
- sałata,
- 2 l wywaru ugotowanego na kościach wieprzowych,
- kilka plastrów wędzonego boczku,
- kilka łyżek śmietany,
- opcjonalnie nieco mąki do zagęszczenia zupy,
- koperek,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Gotujemy wywar z kości. Boczek kroimy w niewielką kostkę i podsmażamy go na patelni. Dorzucamy do niego porwaną na mniejsze części sałatę.
- Razem podsmażamy na małym ogniu przez 15 minut. Zawartość patelni dodajemy do wywaru.
- Zaprawiamy go śmietaną lub śmietaną wymieszaną z mąką, jeśli wolimy nieco gęściejszą zupę. Doprawiamy solą i pieprzem.
- Przed podaniem zupę posypujemy koperkiem.
Co zrobić z przesoloną zupą? Oto kilka prostych trików, aby ją uratować
Składniki na bogatszą wersję sałacianki:
- 1 porcja rosołowa,
- 3-4 podudzia z kurczaka,
- 1 główka sałaty,
- 1 pietruszka,
- 3 marchewki,
- 2-3 listki laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- 2 łyżki mąki, 1 szkl. śmietany 18 proc.,
- nieco soku z cytryny lub kwasku cytrynowego,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Porcję rosołową, podudzia, pietruszkę i marchewkę zalewamy wodą. Do garnka dorzucamy ziele angielskie i liście laurowe. Na tych składnikach gotujemy bulion. Bulion odcedzamy, a mięso kroimy na drobniejsze kawałki i odstawiamy.
- Marchewkę i pietruszkę możemy wkroić do zupy albo zrobić z nich sałatkę jarzynową.
- Sałatę myjemy i rwiemy na kawałki. Dodajemy ją do bulionu wraz z wcześniej rozdrobnionym mięsem. Wszystko razem gotujemy przez kilka minut.
- Zupę zaprawiamy śmietaną wymieszaną z mąką. Gotujemy jeszcze przez kilka minut.
- Pod koniec gotowania dodajemy sok z cytryny, sól i pieprz. Zupę podajemy z ziemniakami i jajkiem ugotowanym na twardo.
Sałacianka to zupa, która dawniej była popularna w Polsce – szczególnie w jej wschodniej części. Dziś jest nieco zapomniana, ale może warto wprowadzić ją do swojej kuchni? Sałacianka nie tylko dobrze smakuje, ale jest też świetnym sposobem na to, by wykorzystać zwiędłe liście sałaty lub zbyt duże ilości sałaty, która wyrosła w naszym warzywniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy wyrzucania jedzenia, co w dzisiejszych czasach powinno być dla nas wszystkich niezwykle ważne.