6 pomysłów na młodą pokrzywę
"I tak to moi kochani w przyrodzie nieraz bywa, że pożyteczną się staje zwykła zielona pokrzywa" – głosi stare powiedzenie. Niezbyt szanowana, parząca roślina uchodzi za jeden z najcenniejszych darów natury, a w dodatku jest bardzo ciekawym produktem kulinarnym. Jak ją wykorzystać w kuchni?
Pokrzywowa jarzynka do dań mięsnych
Szukasz pomysłu na oryginalny dodatek do kotleta mielonego albo pieczonego kurczaka? Wykorzystaj walory młodej pokrzywy i przygotuj pyszną i delikatną jarzynkę.
Zadanie jest banalnie proste. Szklankę świeżych liści pokrzywy blanszujemy (zanurzamy na kilkadziesiąt sekund we wrzątku, a później "hartujemy" w zimnej wodzie), po czym osączamy i dość drobno siekamy. Na maśle klarowanym podsmażamy drobno pokrojoną cebulę i 1-2 ząbki czosnku (posiekane). Dodajemy pokrzywę, posiekane orzechy włoskie (2 łyżki) oraz koperek (3-4 łyżki), doprawiamy sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Całość dusimy kilka minut ma małym ogniu, podajemy na ciepło.
Pierogi z pokrzywowym farszem
Zazwyczaj nadziewamy je mięsem, kapustą albo twarogiem. Jednak pierogi bardzo lubią eksperymenty – choćby faszerowanie świeżymi liśćmi pokrzywy.
5 prostych przepisów z pokrzywą. Poznaj jej walory kulinarne
Zaczynamy od przygotowania ciasta z mąki pszennej (40 dag), ciepłej wody (szklanka), jajka i szczypty soli. Wszystkie składniki dokładnie zagniatamy, z powstałej masy formujemy kulę i odstawiamy w ciepłe miejsce. Świeże listki pokrzywy (szklanka) gotujemy przez 2-3 minuty w osolonej wodzie, po czym drobno siekamy i mieszamy z podsmażoną cebulą oraz pokruszoną fetą, doprawiamy pieprzem i solą. Odstawiamy do ostygnięcia (nadzienie można też umieścić na godzinę w lodówce, by zgęstniało). Ciasto rozwałkowujemy i wycinamy z niego kółka, na każdym umieszczamy porcję farszu. Na koniec pierogi zlepiamy i gotujemy w lekko osolonej wodzie.
Lemoniada z pokrzywy
Pyszna i zdrowa propozycja na ciepły dzień. Receptura napoju pochodzi z książki Małgorzaty Kalemby-Drożdż "Pyszne chwasty".
Do przygotowania lemoniady potrzebujemy ok. 300-500 g świeżej pokrzywy. Liście przelewamy wrzątkiem i przekładamy do miski z lodem. Tak zahartowane wrzucamy do blendera, zalewamy schłodzoną wodą mineralną (0,5 l) i sokiem z cytryny, dodajemy kilkucentymetrowy kawałek imbiru i miksujemy. Przecedzamy, dodajemy kolejne pół litra wody mineralnej, pół szklanki miodu lub syropu z agawy, mieszamy. Podajemy z kostkami lodu.
Sałatka z pokrzywą
Dzięki delikatnemu, świeżemu smakowi liście pokrzywy mogą być interesującym składnikiem rozmaitych sałatek, które uatrakcyjnią nasz wiosenny jadłospis.
Prostych pomysłów na sałatki z pokrzywą jest mnóstwo. Przykład? Świeże liście płuczemy, osuszamy, skrapiamy oliwą oraz sokiem z cytryny i odstawiamy na kilka minut, by straciły parzącą moc. Następnie kroimy w paseczki, układamy na nich posiekane jajka na twardo, polewamy jogurtem naturalnym, posypujemy koperkiem, doprawiamy solą i pieprzem.
Pyszną sałatkę przygotujemy też z pokrzywy, szpinaku, czerwonej cebuli, kalarepki i awokado, polanych sosem z oliwy, musztardy, miodu i soku z cytryny. Świeże listki dobrze komponują się również z owocami, np. truskawkami, gruszkami i winogronami.
Pokrzywowe latte
Włoski napój z kawy i spienionego mleka zyskał w ostatnich latach ogromną popularność. Nic dziwnego, że powstaje też dużo przepisów na alternatywne wersje latte, które możemy przygotować nawet ze świeżej pokrzywy. Jak to zrobić?
Listki (2-3 łyżki) płuczemy, a następnie zalewamy przegotowaną, gorącą wodą (4 łyżki). Odstawiamy na pięć minut, po czym miksujemy, przelewamy do szklanki i dopełniamy gorącym, spienionym mlekiem, krowim albo roślinnym (np. owsianym). Słodzimy miodem lub syropem klonowym.
Pokrzywowe kluseczki
Mogą być samodzielnym daniem, zaserwowanym z roztopionym masłem albo sosem pomidorowym, ale sprawdzą się również jako dodatek do dań mięsnych, zastępując ziemniaki. Kluseczki z pokrzywą są smaczne i bardzo łatwe do przygotowania.
Świeże liście (szklanka) myjemy i przez 2-3 minuty obgotowujemy w osolonej wodzie, po czym odcedzamy i porządnie odciskamy. Miksujemy z surowym jajkiem, a następnie dodajemy twaróg lub serek ricotta (200 g), mąkę pełnoziarnistą (6 łyżek) i ziemniaczaną (łyżka) oraz tarty parmezan (2 łyżki). Dokładne mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Z powstałego ciasta formujemy wąski wałek, który kroimy na kluseczki (jak kopytka). Wrzucamy je na osolony wrzątek, gotujemy przez 2-3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię.