Trwa ładowanie...
d1ecquu

Robot planetarny – niezastąpiony pomocnik każdego kucharza

Robot planetarny to niezwykle wielofunkcyjne urządzenie, którego praktyczność doceniają nie tylko profesjonalni kucharze, ale też gospodynie domowe czy amatorzy cukiernictwa. Poniżej prezentujemy wybrane modele, które warto używać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Robot planetarny to świetny wybór dla miłośników gotowania
Robot planetarny to świetny wybór dla miłośników gotowania (Shutterstock.com, Fot: Everyonephoto Studio)
d1ecquu

Robot planetarny – dlaczego warto?

Robot kuchenny wieloczynnościowy, zwany najczęściej planetarnym, to niezwykle przydatne i popularne urządzenie. Dzięki niemu przygotowywanie potraw jest o wiele szybsze i łatwiejsze, więc jest często wykorzystywany w profesjonalnych kuchniach. Robot planetarny wyposażony jest w misę, ruchomą głowicę oraz różne, wymienne końcówki, które mielą, szatkują, ubijają lub ugniatają produkty. Głowica porusza się w dwojaki sposób: wokół własnej osi oraz dookoła misy. Stąd określenie "planetarny".

d1ecquu

Jeśli uwielbiasz gotować albo piec i robisz to dość często, robot planetarny na pewno ci się przyda. Dzięki niemu ubijesz pianę, wymieszasz składniki na tort, poszatkujesz warzywa na sałatkę, zmielisz ziarna kawy lub mięso, wyrobisz ciasto drożdżowe, a nawet przygotujesz własny makaron o wybranym kształcie. Mimo tego, że jest to dość drogi i nieporęczny sprzęt, to jednak może zastąpić wiele innych kuchennych urządzeń. Najprostszy robot planetarny ze standardowym zestawem końcówek (zwykle są to haki i mieszadła do ciasta) może kosztować ok. 300 zł. Model obficie wyposażony, z dużą mocą i pojemną misą, może kosztować nawet ok. 3 tys. zł.

d1ecquu

Robot planetarny – jaki wybrać?

Wybór robota planetarnego zależy od indywidualnych potrzeb, a duże znaczenie ma to, jakie przystawki i końcówki są dostępne w zestawie. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które zrobi niemalże wszystko za ciebie, wybierz model z konkretnymi akcesoriami, np. malakserem czy maszynką do mielenia mięsa. W tym przypadku musisz liczyć się z większym wydatkiem. Jeśli jednak zależy ci na tym, by robot służył przede wszystkim do ubijania ciasta, wystarczy zestaw podstawowy.

Zwróć również uwagę na moc silnika. Im jest ona większa, tym robot będzie działał mocniej i dłużej, więc poradzi sobie lepiej z wymagającymi produktami, np. ciastem drożdżowym. Optymalnym wyborem będzie 1000 W, chociaż model 600-watowy również pozwoli na komfortową pracę. Pojemność misy to kolejny aspekt. Im jest ona większa, tym więcej jedzenia można przyrządzić za pierwszym razem (uniwersalne są misy o pojemności ok. 5 l), jednak zawsze warto też zwracać uwagę na maksymalną wagę produktu, którą robot jest w stanie wyrobić naraz (na to wpływa nie tylko pojemność misy, ale też moc). Dobrze jest wybierać egzemplarze metalowe, które są trwałe i niezbyt ciężkie. Pamiętaj też o regulacji prędkości pracy. 5 stopni to często absolutne minimum.

robot planetarny flickr.com
robot planetarny
d1ecquu

Podziel się opinią

Share

d1ecquu

d1ecquu