Trwa ładowanie...

Robot planetarny – niezastąpiony pomocnik każdego kucharza

Robot planetarny to niezwykle wielofunkcyjne urządzenie, którego praktyczność doceniają nie tylko profesjonalni kucharze, ale też gospodynie domowe czy amatorzy cukiernictwa. Poniżej prezentujemy wybrane modele, które warto używać.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Robot planetarny – niezastąpiony pomocnik każdego kucharzaŹródło: Shutterstock.com, fot: Everyonephoto Studio
d21x3o7
d21x3o7

Robot planetarny – dlaczego warto?

Robot kuchenny wieloczynnościowy, zwany najczęściej planetarnym, to niezwykle przydatne i popularne urządzenie. Dzięki niemu przygotowywanie potraw jest o wiele szybsze i łatwiejsze, więc jest często wykorzystywany w profesjonalnych kuchniach. Robot planetarny wyposażony jest w misę, ruchomą głowicę oraz różne, wymienne końcówki, które mielą, szatkują, ubijają lub ugniatają produkty. Głowica porusza się w dwojaki sposób: wokół własnej osi oraz dookoła misy. Stąd określenie "planetarny".

Jeśli uwielbiasz gotować albo piec i robisz to dość często, robot planetarny na pewno ci się przyda. Dzięki niemu ubijesz pianę, wymieszasz składniki na tort, poszatkujesz warzywa na sałatkę, zmielisz ziarna kawy lub mięso, wyrobisz ciasto drożdżowe, a nawet przygotujesz własny makaron o wybranym kształcie. Mimo tego, że jest to dość drogi i nieporęczny sprzęt, to jednak może zastąpić wiele innych kuchennych urządzeń. Najprostszy robot planetarny ze standardowym zestawem końcówek (zwykle są to haki i mieszadła do ciasta) może kosztować ok. 300 zł. Model obficie wyposażony, z dużą mocą i pojemną misą, może kosztować nawet ok. 3 tys. zł.

Robot planetarny – jaki wybrać?

Wybór robota planetarnego zależy od indywidualnych potrzeb, a duże znaczenie ma to, jakie przystawki i końcówki są dostępne w zestawie. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które zrobi niemalże wszystko za ciebie, wybierz model z konkretnymi akcesoriami, np. malakserem czy maszynką do mielenia mięsa. W tym przypadku musisz liczyć się z większym wydatkiem. Jeśli jednak zależy ci na tym, by robot służył przede wszystkim do ubijania ciasta, wystarczy zestaw podstawowy.

Zwróć również uwagę na moc silnika. Im jest ona większa, tym robot będzie działał mocniej i dłużej, więc poradzi sobie lepiej z wymagającymi produktami, np. ciastem drożdżowym. Optymalnym wyborem będzie 1000 W, chociaż model 600-watowy również pozwoli na komfortową pracę. Pojemność misy to kolejny aspekt. Im jest ona większa, tym więcej jedzenia można przyrządzić za pierwszym razem (uniwersalne są misy o pojemności ok. 5 l), jednak zawsze warto też zwracać uwagę na maksymalną wagę produktu, którą robot jest w stanie wyrobić naraz (na to wpływa nie tylko pojemność misy, ale też moc). Dobrze jest wybierać egzemplarze metalowe, które są trwałe i niezbyt ciężkie. Pamiętaj też o regulacji prędkości pracy. 5 stopni to często absolutne minimum.

robot planetarny flickr.com
robot planetarny Źródło: flickr.com, fot: Neil Conway
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj