Przetwory na zimę, które przygotujesz w mig!
Kiedy zewsząd słychać o nadchodzącym jesienią i zimą kryzysie, warto przygotować się do niego, chociażby poprzez zaopatrzenie swojej domowej spiżarki o domowe przetwory. Mamy dla was trzy pomysły.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Przy przygotowaniu tych przetworów bardzo pomocna będzie wyciskarka wolnoobrotowa. Być może dotychczas kojarzyła ci się raczej z robieniem świeżo tłoczonych soków do wypicia tu i teraz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by posłużyć się nią przy produkcji domowych przetworów.
Mocne strony wyciskarek wolnoobrotowych
· Zachowują w warzywach i owocach to, co najlepsze.
· Można robić z nich sok z niemal każdego rodzaju warzyw i owoców. Poradzą sobie z warzywami liściastymi, bulwiastymi, łykowatymi, z ziołami i owocami.
· Pozbywają się z nich pestek, nawet drobnych z malin czy pomidorów, dzięki czemu nie musimy dodatkowo przepuszczać soków przez sitko.
· Są wydajne – np. z kilograma pomidorów uzyskasz ok. 1 l passaty.
· Podczas wyciskania uzyskujesz sok i pulpę. Nie musisz traktować jej jak odpadu, możesz ją wykorzystać do zup, bulionów, wegańskich hamburgerów, czy pulpetów. Możliwości jest wiele, ich zastosowanie zależy od rodzaju wyciskanych owoców i warzyw.
· Przygotowanie w nich przetworów i soków jest banalne – wystarczy założyć odpowiednie sitko i wrzucić pokrojone warzywa i owoce. Bez obierania, bez pozbywania się gniazd nasiennych – wyciskarka poradzi sobie ze wszystkim.
· I na końcu to, co w kontekście tego materiału najważniejsze – wykonasz nimi nie tylko świeże soki, ale także te pasteryzowane, zamknięte w słoikach na zimę, a także domowe dżemy i passaty. Mamy na to kilka pomysłów.
Passata pomidorowa z wyciskarki wolnoobrotowej
Składniki:
· 2 kg pomidorów
· 2 łyżki soli
· Opcjonalnie suszona bazylia i czosnek
Sposób przygotowania:
Pomidory umyj i przepuść przez wyciskarkę z sitem do musów. Zagotuj je z solą i przyprawami. Gotową passatę przelej do wyparzonych słoików lub butelek z szerokim gwintem, zakręć i zapasteryzuj*.
Tip. Jeśli nie masz wyciskarki, zblenduj pomidory. Wcześniej jednak zalej je wrzątkiem i pozbądź się skórki. Pulpę musisz dodatkowo przetrzeć przez sitko o małych oczkach, by pozbyć się pestek.
Dżem malinowy
Składniki:
· 1 kg malin
· Ok. 400 g cukru (zależy, jak bardzo słodki efekt chcesz uzyskać)
· 1 cytryna
Sposób przygotowania:
Z malin wyciśnij sok za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Przelej go do garnka razem z sokiem z cytryny, zasyp cukrem i gotuj na małym ogniu do uzyskania gęstej konsystencji. Powinno zająć ci to ok. 20 minut. Gotowy dżem przelej do wyparzonych słoiczków, zakręć, postaw do góry dnem i studź pod przykryciem.
Tip. Jeśli nie masz wyciskarki, maliny rozgnieć w malakserze, albo za pomocą blendera. Warto dodatkowo przetrzeć maliny przez sitko, by pozbyć się drobnych pesteczek.
Sok jabłkowy
Składniki:
· 3 kg jabłek
Sposób przygotowania:
Jabłka wrzuć do wyciskarki (w całości lub w razie konieczności pokrój na mniejsze kawałki). Otrzymany sok przelej do słoja i odstaw na pół godziny. Po tym czasie zbierz powstałą na powierzchni pianę i przelej sok do wcześniej wyparzonych butelek. Zapasteryzuj* a następnie przykryj ściereczką i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
Tip. Powstały podczas tłoczenia miąższ możesz wykorzystać do produkcji domowej marmolady z jabłek.
*Istnieje kilka sposobów na pasteryzację. Najpopularniejszym jest wstawienie słoików czy butelek z zawartością do garnka i zalanie ich wodą do ¾ wysokości. Wodę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć płomień pod garnkiem i gotować słoiki przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy słoiki, ustawiamy je na ściereczce, przykrywamy i czekamy, aż całkowicie wystygną.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski