Postaw na imbir! Jesienią powinien być w każdej kuchni
Imbir to przyprawa korzenna, która dotarła do Europy jako jedna z pierwszych. Charakteryzuje się unikatowym smakiem i właściwościami leczniczymi.
Imbir – rodzaje
Najbardziej wartościową częścią imbiru jet jego gruby i rozłożysty korzeń, który po rozdrobnieniu ma ostry aromat, a w smaku jest cierpki, intensywny i wyrazisty.
Imbir występuje w postaci korzenia, ale można go też kupić w postaci sproszkowanej. Imbir kandyzowany i marynowany stosuje się jako dodatek do sushi; produkuje się rodzaj biały, który jest naturalny, oraz specjalnie barwiony różowy, który często bywa słodszy.
Imbir – właściwości lecznicze
Imbir ma w swoim składzie liczne substancje o leczniczych właściwościach. Zinginberol to olejek eteryczny, który nadaje mu jego charakterystyczny słodki aromat. Substancje żywicowe są odpowiedzialne za palący smak imbiru.
Herbata z imbirem – właściwości
Imbir działa korzystnie na układ trawienny. Pobudza wydzielanie żółci, soku żołądkowego i śliny, leczy wzdęcia i łagodzi mdłości, dlatego też jest stosowany w lekach na chorobę lokomocyjną. Pobudza też apetyt. Do działania imbiru należy również łagodzenie bólów miesiączkowych i migren, a przy regularnym stosowaniu może wpłynąć na zmniejszenie ich częstotliwość.
Stosowanie oleju imbirowego przy masażach pomaga na bóle mięśni. Dzięki substancjom przeciwzapalnym imbir przynosi ulgę osobom mającym problemy z chorymi stawami, przeciwdziała też obrzękom. Polecany jest na przeziębienia, ponieważ działa rozgrzewająco i wspomaga układ odpornościowy, radzi sobie z infekcjami, bólem gardła i katarem.
Właściwości odświeżające i dezynfekujące imbiru mogą być pomocne przy leczeniu przypadłości stomatologicznych. Swoje rozgrzewające działanie imbir zawdzięcza temu, że poprawia krążenie krwi, co dodatkowo wpływa na lepsze ukrwienie mózgu, poprawienie koncentracji i wydajności umysłowej.
Przeciwwskazaniem do spożycia imbiru jest wrażliwość na ostre przyprawy, przewlekłe choroby układu pokarmowego (np. wrzody, refluks), ciąża, karmienie piersią. Zdrowe osoby również nie powinny przesadzać z ilością zjadanego imbiru, ponieważ ma właściwości drażniące.
Imbir – zastosowanie
Jako że imbir przyspiesza spalanie tłuszczu, zwalcza cellulit i pobudza krążenie, tworzy się z niego preparaty wyszczuplające i modelujące. Ze względu na zapach stosuje się go jako bazę dla perfum. Imbir uważa się też za afrodyzjak.
Imbir jest przyprawą znaną na całym świecie. Często stosuje się go w kuchni azjatyckiej, jest charakterystyczny dla wielu orientalnych zup. Surowy imbir poprawia smak mdłych potraw mięsnych, na przykład z kaczki lub wieprzowiny, oraz owoców morza. Sproszkowany imbir smakuje nieco inaczej niż świeży. Dodaje się go zwykle do ciast, pieczonych jabłek, herbatników, sałatek. Przyprawa sprawdza się jako dodatek do herbaty czy piwa, nadając im intensywniejszych właściwości rozgrzewających. W cukiernictwie imbir sprawdza się przy produkcji piernika i biszkoptów, używa się go też do marmolad i budyniów.