Trwa ładowanie...
02-06-2008 15:16

Pieczone mięso przyspieszyło ewolucję człowieka

- Pożywienie pieczone na ogniu przyspieszyło ewolucję człowieka i rozwój ludzkiego mózgu - uważa amerykański antropolog. O prowadzonych przez niego badaniach na małpach informuje tygodnik ?New Scientist?.

Pieczone mięso przyspieszyło ewolucję człowiekaŹródło: archiwum, fot: archiwum
dygz9qv
dygz9qv

– Pożywienie pieczone na ogniu przyspieszyło ewolucję człowieka i rozwój ludzkiego mózgu – uważa amerykański antropolog. O prowadzonych przez niego badaniach na małpach informuje tygodnik „New Scientist”.

Zdaniem antropologa Richarda Wranghama z Harvard University przodek człowieka, Homo erectus, mógł zacząć wykorzystywać ogień około 1.8 mln lat temu. Jak wyjaśnia badacz, pożywienie poddane obróbce termicznej jest łatwiejsze do strawienia w porównaniu z surowym. Być może dzięki takiej diecie u Homo erectus powiększył się mózg, skróciły się jelita i zmniejszyły zęby.

Niepodważalne dowody użycia ognia pochodzą sprzed 250 tys. lat. Jednak Wrangham uważa, że pewne ślady wykorzystania ognia można odnaleźć na stanowiskach archeologicznych nawet sprzed 1.6 mln lat.

Antropolog postanowił szukać wsparcia dla swej teorii w eksperymentach na małpach. Sprawdzał, czy szympansy, bonobo, goryle i orangutany wolą surowe mięso, ziemniaki i marchew, czy pieczone. Okazało się, że jeżeli małpy miały do wyboru pożywienie surowe i poddane obróbce termicznej, zawsze wolały to drugie – czy to ze względu na smak, czy łatwość gryzienia.

Zdaniem Wranghama, oznacza to, że również przodkowie człowieka mieli taką wrodzoną skłonność. Jego zdaniem, zaczęli piec mięso i bulwy roślin niedługo po przyswojeniu sobie umiejętności posługiwania się ogniem.

Artykuł autorstwa Wranghama ukazał się na łamach najnowszego numeru „Journal of Human Evolution”.

(PAP)

dygz9qv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dygz9qv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj