Perliczka z masłem imbirowym
Perliczka niegdyś często pojawiała się na polskich stołach, a dziś traktowana jest jako nietypowa alternatywa dla kurczaka. Ma intensywniejszy kolor mięsa i charakterystyczny smak, który dodatkowo spotęguje imbir. Lena, autorka bloga "Przepisy Tradycyjne", poleca podać ją z delikatnym sufletem marchewkowym. Oryginalna receptura na to danie pochodzi z 1904 roku spod pióra Marty Norkowskiej.
Perliczka niegdyś często pojawiała się na polskich stołach, a dziś traktowana jest jako nietypowa alternatywa dla kurczaka. Ma intensywniejszy kolor mięsa i charakterystyczny smak, który podkreśli imbir. Lena, autorka bloga "Przepisy Tradycyjne", poleca podać ją z delikatnym sufletem marchewkowym. Oryginalna receptura na to danie pochodzi z 1904 roku i wyszła spod pióra Marty Norkowskiej.
Przygotowanie:
Perliczkę myję, dokładnie osuszam i delikatnie podwijam skórę na piersiach - tak, żeby można było umieścić dłoń między skórą a piersią perliczki. Trzeba uważać, żeby nie rozciąć skórki. Pod skórę piersi perliczki nakładam masło. Dzięki temu w trakcie pieczenia perliczka się nie wysuszy i będzie soczysta. Obieram imbir i trę go na małych oczkach tarki. Nacieram wnętrze perliczki imbirem, a zewnątrz dobrze ją solę i pieprzę. Perliczkę układam w formie wysmarowanej masłem. Piekę przez ok. 45 minut w 190 stopniach. Przygotowuję masło imbirowe: ucieram zwykłe masło z otartym korzeniem imbiru. Upieczoną perliczkę nacinam na piersiach i wykładam w to miejsce masło imbirowe, które błyskawicznie zacznie się wtapiać w gorące mięso. Gotowe!
Zobacz także: jagodowa zupa z makaronem.