Trwa ładowanie...

Pandan – azjatycka wanilia. Podkręci smak deserów i zup

Miłośnicy orientalnych smaków z pewnością znają liście pandanu. Pandany to drzewa i krzewy powszechnie występujące w Azji. Ich podłużne, szpiczasto zakończone liście są wykorzystywane w kuchni. Używa się ich do aromatyzowania i barwienia potraw. W Polsce znajdziemy je w sklepach z orientalną żywnością.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pandan – azjatycka wanilia. Podkręci smak deserów i zupŹródło: iStock.com
d1ikjxy
d1ikjxy

Liście pandanu są wykorzystywane przede wszystkim w kuchni tajskiej, malezyjskiej, indonezyjskiej, wietnamskiej, filipińskiej oraz indyjskiej. Używa się ich w całości lub posiekanych na mniejsze kawałki. Nadają potrawom charakterystyczny orzechowy smak. Sporządzona z nich pasta sprawdza się do barwienia napojów i wypieków na zielony kolor. Pandan świetnie komponuje się także z czekoladą. Ze względu na zastosowanie, azjatyccy kucharze, porównują ten produkt do wanilii.

Liście pandanu służą także do zawijania mięs, ryb czy owoców morza. Dzięki temu pieczone lub grillowane potrawy zachowują swoje naturalne soki. Dodawane są też do zup, ryżu jaśminowego czy curry. Z kolei w Indiach do aromatyzowania pilawu, czyli potrawy z ryżu i baraniny używa się kewry. Jest to esencja otrzymana z kwiatów pandanu.

Świeże liście pandanu kupimy w internetowych sklepach z azjatycką żywnością. 100 g kosztuje około 10 złotych. W sprzedaży dostępne są też pasta i sok.

Zobacz wideo: Marokańskie wydanie sałatki z marchewką

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1ikjxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ikjxy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj