Pak choi. Co warto wiedzieć o chińskiej kapuście?
Od wieków pak choi jest jednym z podstawowych warzyw kuchni chińskiej. Do Europy chińska kapusta trafiła dopiero kilkadziesiąt lat temu, ale dopiero w ostatnich latach zyskało ogromną popularność.
Oryginalna chińska nazwa to bai cai, czyli po prostu biała kapusta. Wprawdzie liście kapusty są zielone, ale grube ogonki liściowe mają białą barwę, a to właśnie one są najważniejszą częścią warzywa. W nich kryje się nie tylko większość smaku, ale przede wszystkim po obróbce cieplnej, pozostają jędrne i chrupiące.
Choć w sklepach pak choi jest coraz bardziej dostępne, bez trudu możemy uprawiać to warzywo w skrzynkach na balkonie lub w ogródkach. To roślina bardzo mało wymagająca. Wystarczy ziemia ogrodowa i regularne podlewanie, a już po kilku tygodniach możemy cieszyć się z własnych główek tej kapusty. Jadalne są całe główki, zarówno zielone liście, jak i białe ogonki. Im mniejsza kapusta, tym jest smaczniejsza, starsze mogą być lekko włókniste.
Ta delikatna i bardzo soczysta odmiana kapusty ma wiele prozdrowotnych właściwości. Zawiera mnóstwo witaminy A i C, a dodatkowo jest bogata w witaminę K, żelazo, kwas foliowy, magnez, miedź, fosfor i błonnik. Warzywo te ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, reguluje ciśnienie i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Sposoby na młode ziemniaczki. Zachwycisz nimi całą rodzinę
Jak wykorzystać pak choi w kuchni?
Najprostszym i najczęściej spotykanym w kuchni chińskiej daniem jest lekkie duszenia przekrojonych wzdłuż na połówki główek kapusty, z dodatkiem oleju sezamowego i sosu sojowego. Taki dodatek do wszelkich innych dań znajdziemy praktycznie na każdym restauracyjnych stole w Kraju Środka.
Pak choi dusi się bardzo krótko, liście stają się miękkie, a ogonki jędrne i soczyste, więc używać ich możemy również do przeróżnych smażonych makaronów, z których słynie kuchnia Dalekiego Wschodu. Kapusta ta idealnie współgra z makaronem ryżowym i krewetkami, ale również z pikantną wołowiną czy wieprzowiną.
Można z niej również przygotować chrupiącą przekąskę. Wystarczy liście pak choi pokroić na paski, dokładnie osuszyć i smażyć przez dwie minuty w głębokim oleju. Po odsączeniu na papierze kuchennym chrupiące listki należy posolić i gotowe.
Oczywiście, jak każde zielone warzywo, kapusta pak choi idealnie nadaje się do przyrządzania wielu surówek i sałatek. Ale tu wykorzystujmy wyłącznie młode główki. Najlepsza będzie sałatka z pak choi, pomidorów, drobno posiekanej szalotki i szczypiorku. Dressing zrobimy z oleju, sosu sojowego, miodu, soli i pieprzu. Możemy też dodać szczyptę przyprawy pięciu smaków.