Ostatnio się wycwaniłam i robię karpatkę z 5 składników. Nie trzeba piec, a jest przepyszna
Jestem wielką fanką klasycznej karpatki. Delikatne ciasto, budyniowy krem... ten deser sprawdza się zawsze. Dlatego nieufnie podeszłam do karpatki bez pieczenia. Zupełnie niesłusznie, bo ma mnóstwo zalet.
Karpatka to ciasto, do którego wielu z nas ma sentyment. Po prostu kojarzy się z dzieciństwem. W czasach PRL-u królowało na wielu imprezach, często było pieczone na weekend. Jego smak broni się do dziś.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Banoffee bez pieczenia - przepis na obłędny deser
Karpatka - co to za deser?
Klasyczna karpatka składa się z blatów z ciasta parzonego, które przekładane są budyniowym kremem. Ten lekki deser wymaga trochę czasu na przygotowanie. Wiele osób obawia się także tego, czy uda się ciasto parzone. Po prostu nie robimy go często, nie jest stosowane do wielu deserów. Czasami też chcemy zrobić deser w ekspresowym tempie. Wtedy sprawdzi się karpatka bez pieczenia.
Karpatka w wersji ekspresowej
Trudno powiedzieć, że klasyczna karpatka i ta bez pieczenia to ten sam deser. Brak blatów z ciasta parzonego, który zastępuje się herbatnikami, robi różnicę. Natomiast krem pozostaje bez zmian. Jest gęsty, aromatyczny i z nutą wanilii. Po prostu krem budyniowy w swoim najlepszym wydaniu. Dlatego miłośnicy kremowych deserów na pewno będą zadowoleni. Sekretem tego smakołyku jest także odpowiednie schłodzenie przed podaniem. Wtedy herbatniki odpowiednio nasiąkną, a karpatka będzie mięciutka i przepyszna.
Karpatka bez pieczenia
Składniki:
- duże opakowanie herbatników.
Na krem:
- 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru,
- 50 g cukru,
- 750 ml mleka,
- 200 g miękkiego masła.
Dodatkowo:
- cukier puder do podania.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od przygotowania kremu. Zagotuj 650 ml mleka, a w pozostałych 100 ml rozmieszaj budyń z opakowań i cukier. Do wrzącego mleka wlej rozmieszany budyń. Energicznie mieszaj do powstania gładkiej konsystencji. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Mikserem utrzyj miękkie masło na krem. Stopniowo dodawaj przestudzony budyń.
- W formie do ciasta lub w naczyniu do zapiekania ułóż warstwę herbatników. Nałóż na nie porcję kremu o grubości około pół centymetra.
- Następnie ułóż kolejną warstwę herbatników i krem. Powtarzaj warstwy do wykorzystania wszystkich składników.
- Deser schładzaj przez kilka godzin. Podawaj go po oprószeniu cukrem pudrem.