Nie tylko pączki, czyli co jeszcze można zrobić z okazji Tłustego Czwartku
Mówisz: Tłusty Czwartek – myślisz: pączki. Z różą, z budyniem, z konfiturą czy też marmoladą. Polukrowane albo posypane cukrem pudrem. Ale czy tylko pączki robi się z okazji zakończenia karnawału? Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tylko. Jakie więc jeszcze łakocie można przygotować?
Róże karnawałowe
Zrobienie samego ciasta do róż karnawałowych nie jest skomplikowane. Przypomina ono zwykłe ciasto na faworki, jednak forma jest już zupełnie inna – bardziej wymyślna i elegancka. Do przygotowania tego rodzaju słodkości potrzebujemy trochę więcej czasu i uwagi, ale dzięki temu łakocie są bardziej efektowne.
Składniki:
- 300 g mąki,
- 5 łyżek kwaśnej śmietany,
- 4 żółtka,
- ½ szkl. cukru,
- ½ łyżeczki soli,
- 1 łyżka spirytusu albo octu,
- tłuszcz do smażenia,
- dowolny dżem lub konfitura,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Do przygotowania róż karnawałowych potrzebujemy kilku szklanek i kieliszków różnej wielkości, by powstały krążki o różnej średnicy. Mąkę mieszamy z solą i cukrem. Dodajemy do nich żółtka, śmietanę oraz spirytus.
- Następnie zagniatamy ciasto tak, by składniki dobrze się połączyły i powstała jednolita masa. Następnie ciasto umieszczamy na blacie lub stolnicy i dokładnie zbijamy wałkiem przez przynajmniej 10 minut.
- Gdy ciasto rozpłaszczy się, zawijamy je i zbijamy dalej. Dzięki temu będzie ono bardziej elastyczne, a po usmażeniu nabierze kruchości i będzie posiadało dużo powietrznych bąbelków.
- Potem ciasto dzielimy na mniejsze porcje, które cienko wałkujemy. Z każdego kawałka wycinamy szklankami i kieliszkami krążki, które nacinamy nożem w kilku miejscach, by powstały płatki.
- Układamy stopniowo na sobie od 3 do 5 krążków, gdzie na samym dole umieszczamy największy, a na górze najmniejszy. Nacięcia na krążkach nie powinny się na siebie nakładać.
- Na końcu mocno dociskamy środki naszych róż, by krążki dobrze się ze sobą skleiły. Rozgrzewamy tłuszcz do smażenia i na gorący wrzucamy nasze słodkości do góry największym krążkiem.
- Róże przewracamy i smażymy z drugiej strony. Mają mieć złoty kolor. Po usmażeniu wyjmujemy je i osuszamy na papierowym ręczniku.
- Po ostygnięciu nakładamy na środek nieco dżemu i posypujemy obficie cukrem pudrem.
Idealne faworki. Tadeusz Muller o sekrecie z przepisu Magdy Gessler
Pączuszki z serka homogenizowanego
Jest to przepis na pączki błyskawiczne, które nie mają nadzienia, ale za to są delikatne i mięciutkie. W sam raz na raz, ponieważ robi się je w niewielkich rozmiarach.
Składniki:
- ok. 300 g serka homogenizowanego,
- 250 g mąki,
- 2 jajka,
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- tłuszcz do smażenia,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Mąkę, sól i proszek do pieczenia łączymy ze sobą. Dodajemy jajka i serki waniliowe. Mieszamy masę, aż będzie jednolita. Ciasto powinno wyjść gęste i kleiste.
- W szerokim garnku lub głębokiej patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia. Natłuszczoną łyżką nabieramy ciasto i kilka razy przekładamy je z ręki do ręki, by nabrało nieco okrąglejszej formy.
- Kładziemy pączuszki na tłuszcz i smażymy. Powinny się one powoli rumienić i same obracać w trakcie smażenia.
- Po nabraniu złocistego koloru z obu stron wykładamy je na papierowy ręcznik i osuszamy. Obtaczamy w cukrze pudrze.
Smażone poduszeczki
Niewielkie kwadraciki z ciasta wrzucane na głęboki tłuszcz smażą się błyskawicznie i pięknie rosną, tworząc złociste i chrupiące poduszeczki. To doskonała alternatywa np. dla faworków albo ciekawe uzupełnienie karnawałowych słodkości.
Składniki:
- 400 g mąki,
- 30 g masła,
- 50 g cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 jajka,
- ½ szkl. mleka,
- 20 ml wódki,
- szczypta soli,
- tłuszcz do smażenia,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Ze składników zagniatamy jednolite ciasto. Tłuszcz rozgrzewamy w naczyniu do głębokiego smażenia do ok. 175 stopni. Ciasto rozwałkowujemy cienko (ok. 2 mm grubości) i kroimy na niewielkie kwadraciki (ok. 3x3cm).
- Partiami wkładamy je na rozgrzany tłuszcz i smażymy z obu stron na złoty kolor. Robi się to bardzo szybko, dlatego trzeba ich pilnować, by się nie przypaliły.
- Poduszeczki wyjmujemy na papierowy ręcznik, by osączyć je z nadmiaru tłuszczu. Posypujemy cukrem pudrem.
Oponki i mini pączuszki
Przy okazji robienia oponek powstają również mini pączuszki, które doskonale smakują i szybko się smażą. Samo ciasto również robi się błyskawicznie i po usmażeniu doskonale smakuje.
Składniki:
- 500 g mąki,
- 500 g półtłustego białego sera,
- 100 g cukru,
- 4 żółtka,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 250 ml kwaśnej śmietany,
- 1 łyżeczka octu lub spirytusu,
- tłuszcz do smażenia,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Ser przeciskamy przez praskę. Dodajemy do niego mąkę, cukry, sodę, śmietanę, żółtka oraz ocet. Ze wszystkich składników zagniatamy ciasto. Rozwałkowujemy je na placek grubości ok. 1-1,5 cm.
- Wykrawamy z niego szklanką kółka, a w środku każdego kółka wycinamy mniejsze kółeczko, np. kieliszkiem.
- W szerokim garnku rozgrzewamy tłuszcz do smażenia. Oponki wkładamy do środka i smażymy z obu stron na złoty kolor. Kółeczka również wkładamy na rozgrzany tłuszcz. Same powinny się przekręcać w trakcie smażenia.
- Gotowe oponki i pączuszki wyjmujemy na papierowy ręcznik i osuszamy. Posypujemy cukrem pudrem.
Serowe sękacze
Nie trzeba ich formować ani wycinać, bo do nakładania wystarczy nam tylko natłuszczona łyżka. Sękacze są puszyste i uroczo nierówne. Cukier puder dokładnie wnika w każdy zakamarek ciasta, sprawiając, że jest ono słodkie i bardzo smaczne. Do masy można dodać kieliszek spirytusu, by zmniejszyć wchłanianie przez nie tłuszczu w czasie smażenia.
Składniki:
- 500 g półtłustego sera białego,
- 2 szkl. mąki,
- 4 jajka.,
- 4 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka sody,
- tłuszcz do smażenia,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Ser, cukier, jajka i mąkę zagniatamy razem do momentu połączenia składników. Nie musimy przejmować się grudkami sera – dodadzą one smaku naszym sękaczom.
- Tłuszcz rozgrzewamy w szerokim garnku. Ciasto nabieramy natłuszczoną łyżką i wkładamy do garnka.
- Smażymy z obu stron na złoty kolor. Wyjmujemy i osuszamy na papierowym ręczniku. Po przestudzeniu posypujemy cukrem pudrem.
Lubisz słodkości, ale na pączki nie masz już ochoty albo czasu? Wypróbuj inne łakocie, które nie wymagają długiego wyrabiania ciasta i nadziewania. Z pewnością nie będziesz nimi rozczarowany, a Tłusty Czwartek to przecież okazja do jedzenia słodkości bez wyrzutów sumienia.