Naleśniki doskonałe. Jaką mąkę najlepiej wykorzystać?
Naleśniki to jedna z najprostszych do przygotowania potraw. A jednak cienkie placki nie zawsze się udają. Często powodem tego nie jest brak umiejętności, ale nieodpowiedni dobór mąki. Podpowiadamy więc, jaka mąka do naleśników nadaje się najbardziej.
Kupując mąkę, najczęściej wybieramy tę uniwersalną, z której zrobimy zarówno ciasto na pierogi, makaron, kluski czy właśnie naleśniki. Nie zawsze jednak mąka uniwersalna sprawdza się dobrze.
Jaka mąka do naleśników?
Najbardziej znana i popularna jest mąka pszenna, z której przygotujemy pyszne naleśniki. Mąka taka zawiera mnóstwo glutenu, dzięki któremu ciasto jest elastyczne. Naleśniki z mąki pszennej są jasne, delikatne i ładniej się rumienią. Ich neutralny smak powoduje, że możemy podawać je w różnych postaciach – zarówno na ostro, wytrawnie czy na słodko. Kupując mąkę pszenną zwróćmy uwagę na typ. Numer umieszczony na torbie z mąką (450, 500 czy 550) to nic innego jak stopień oczyszczenia mąki. Im niższy numer, tym drobniejsza i czystsza jest mąka. Do naleśników najlepsza będzie mąka typu 500. Placki nie będą się rozpadać, będą zwarte, a jednocześnie delikatne.
W wielu przepisach znajdziemy również inne rodzaje mąki. Czy wszystkie się nadają do tego celu? Sprawdźmy.
Jak zrobić idealne naleśniki?
Mąka gryczana
Mąka gryczana nie zawiera glutenu, więc gorzej się lepi. Ma charakterystyczny, orzechowy smak i ciemny, lekko brązowy kolor. Możemy z niej robić naleśniki, a przede wszystkim bliny, czyli mniejszą i grubszą odmianę placków. Naleśniki z mąki gryczanej najlepiej smakują z wytrawnymi dodatkami, takimi jak wędzone ryby, kawior czy kwaśna, gęsta śmietana.
Mąka kukurydziana
Coraz popularniejsza w Polsce mąka kukurydziana ma żółty kolor, jest bardzo drobna i pozbawiona wyrazistego smaku. Tak jak mąka gryczana, nie zawiera glutenu. Zrobienie z niej naleśników jest bardzo trudne, ale możemy wykorzystać taką mąkę do zrobienia tortilli, które w kuchni meksykańskiej pełnią właśnie rolę naleśników. Tortillę najlepiej przygotowywać w specjalnych praskach, ale zwykły wałek również jest w stanie nam w tym pomóc.
Mąka jaglana
Mąka jaglana, wymieszana z mąką pszenną da nam znakomity efekt, a przygotowane w ten sposób naleśniki będą miały piękny kolor i ciekawy smak. Wytwarzana z ziaren prosa mąka jest bardzo zdrowa i cieszy się wielką popularnością na przykład w krajach afrykańskich.
Mąka żytnia
I na koniec mąka żytnia, która jest idealna do przyrządzenia klusek, ale już naleśników niekoniecznie. Jest ona kwaskowata, słabo się klei, a naleśniki wychodzą bardzo gumowate. Jedynym wyjściem jest połączenie mąki żytniej z pszenną. Taka mieszanka pozwoli na zrobienie bardzo ciekawych w smaku naleśników, o nietypowym, lekko szarym kolorze.
Zobacz też: