Musztarda francuska. Wykwintna, delikatna i zdrowa
Musztarda francuska jest musztardą łagodną, często z dodatkiem wina. Swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza temu, że przy jej produkcji większość ziaren gorczycy nie jest mielona i pozostaje w całości.
Musztarda francuska – charakterystyka
Musztarda francuska – wbrew temu, co sugeruje jej nazwa – nie jest musztardą pochodzącą z Francji. Recepturę musztardy francuskiej stworzył w 1936 roku brytyjski producent Colman's – ta marka jest jedną z najstarszych marek w branży spożywczej i jest znana z wytwarzania wielu produktów, w tym niemal wszystkich typów musztardy. Przyprawa ta stała się dość charakterystycznym angielskim dodatkiem do steków. Od 1973 roku w Norwich działa The Mustard Shop, sklep specjalizujący się w sprzedaży musztardy, od 2009 roku wprowadzono tam zmiany, mające na celu rozwinąć sprzedaż detaliczną i zmienić sklep w ten sposób, by uzyskał popularność jako atrakcja turystyczna.
Znaną marką musztardy jest French's – warto wiedzieć, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ani z firmą francuską, ani z musztardą francuską. French's to amerykański producent musztardy, przypraw i innych produktów spożywczych. Musztarda ze znakiem towarowym tej firmy jest kremową, żółtą musztardą, która stanowi standardowy amerykański dodatek do hot-dogów i hamburgerów.
Musztarda francuska to zazwyczaj mieszanka gorczycy sarepskiej i gorczycy białej połączona z białym winem, chociaż czasem na jego miejsce stosuje się ocet winny lub mieszankę octu i wina, co nadaje jej delikatny, zwykle łagodny smak. Może być też nieco ostra, ale zależy to od proporcji dodanych do niej ziaren gorczycy – biała gorczyca jest delikatniejsza w smaku, czarna jest ostra.
5 nietypowych właściwości musztardy
Musztarda francuska – zastosowanie
Podobnie jak inne musztardy, musztarda francuska jest przyprawą dobrze komponującą się z daniami mięsnymi (np. cielęciną i polędwiczkami wieprzowymi) i wędlinami. Dostępne są liczne przepisy kulinarne gdzie dodaje się ją do sałatek, sosów i marynat, a także pikli. Podkreśla walory smakowe sałatek, nadaje się też do ryb i serów. Musztarda francuski może stanowić bazę do zupy musztardowe, do której można też dodać inne rodzaje musztard. Dzięki swojemu wyglądowi musztarda francuska może zostać wykorzystana jako atrakcyjna dekoracja wielu różnych dań.
Musztarda francuska – właściwości
Musztarda francuska korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby serca, a to dzięki zawartym w niej antyoksydantom, do których należy witamina E.
Musztarda zawdzięcza swoje dobroczynne działanie gorczycy, która jest źródłem witamin takich jak B1, B2, B3 i B6, a także zawiera wapń, magnez, miedź, cynk, żelazo i selen. Te substancje wzmacniają układ immunologiczny i pobudzają metabolizm. Przeciwdziałają też infekcjom i wpływają na poprawienie nastroju i zwiększenie się koncentracji. Musztarda francuska wspomaga działanie układu nerwowego, a także jest dobra dla oczu. Wspomaga prace układu trawiennego przez pobudzenie produkcji żółci, zwiększa wydajność wątroby i usprawnia proces wydalania toksyn z organizmu.
Na etykietach wielu produktów można się spotkać z informacja, że zawierają śladowe ilości gorczycy. Wiąże się to z tym, że gorczyca jest alergenem, który może wywołać silne reakcje alergiczne u osób uczulonych.